Genel

Tatlı bir şeyin üstüne okuyup yedirilen aşık etme duası

Soru: Nişanlımı çok seviyorum. Onun da beni çok sevmesini istiyorum. Tatlı bir şeyin üstüne okuyup yedirilen aşık etme duası varmış. O dua nedir, okusam işe yarar mı ?

Cevap: Aşk denilen olgu hormonlara takla attıran ve nadir görülen bir olgudur. Aşkın gizemini modern bilim dünyası birazcık aralasa da hala çoğunlukla muammadır.

Birine tatlı yedirip onun size aşık olmasını beklemek aşırı derece olumlu kaçacak beklentidir. Keşke o kadar kolay olsaydı!

Bununla birlikte Pygmalion Etkisi denilen bir kavram vardır.

Pygmalion Etkisi kendini gerçekleştiren kehanet olarak tanımlanır ve basit olarak “beklenti etkisi” olarak özetlenir.

İlk defa sosyolog Robert King Merton tarafından ortaya atılan ve ilgili otoritelerce kabul görmüş bu teoriye göre bir beklenti oluşturulduğu vakit eğer bu beklentilere inanılırsa o beklenti gerçek olmaktadır.

Örneğin orta zekalı bir öğrenciye “eğer sen derslerine çalışırsa kazanamayacağın bölüm yok” denilirse ve herkes buna inanırsa bir süre sonra gerçekten de o öğrenci tahmin edilenin üzerinde bir sınav performansı göstermektedir.

Pygmalion Etkisini halk arasında “gaza getirme” denilen eylem ile karıştırmamak gerekir.
Pygmalion Etkisi, “bir şeyin olacağına gerçekten inanılırsa, gerçeklemesi zor olan bir hadise bile gerçek olabilir” manasına gelmektir.

Bunun da açıklaması şu şekilde yapılmaktadır:

Bir şeye gerçekten inanılırsa ve beklentiye girilirse o kişide ciddi bir motivasyon artışı ve azim unsuru meydana gelmekte ve başarı şansı oldukça artmaktadır.

Placebonun biraz daha ötesi olarak tanımlanabilir. Bu kapsamda bir tatlıya dua okuyan ve onu aşık etme maksadı ile sevdiğine yediren kişi hakikaten de bir süre sonra amacına ulaşabilmektedir.

Tatlı bir şeyin üstüne okuyup yedirilen aşık etme duası

Tatlı bir şeyin üstüne okuyup yedirilen aşık etme duası olarak bilinen dua Allahümme Ellif Beyne Kulubina duasıdır. Aynı zamanda sahih hadis olan bu dua eski zamanlardan beri küslerin barışması, evliliklerin düzelmesi, akrabalar arası kırgınlıkların ortadan kalkması ve insanlar arasında muhabbetin, uhuvvetin artması maksadıyla okunmaktadır.

Aynı zamanda birini kendine aşık etme amacıyla da okunmaktadır.

Eğer Allahümme Ellif Beyne Kulubina duası bir tatlı üzerine okunup aşık edilecek kişiye yedirilirse Pygmalion Etkisi neticesinde o kişinin tatlıyı yedirene sevgi ve bağlılığı artmaktadır. Aşık etmek iddialı bir kavram ama bu dahi mümkündür.

Kişi bu duayı ne kadar sık okursa, sevdiğiyle ne kadar bir araya belirse başarı şansı da o denli artacaktır.

Allahümme Ellif Beyne Kulubina duası

“Allahümme elif beyne kulubinâ ve aslih zâte beyninâ ve’hdinâ sübüle’sselâmi ve neccinâ mi-ne’z-zulümâti ile’n-nûri ve cennibne’l fevâhişe mâ zahare minhâ ve mâ betane.”

Anlamı:

“Allah’ım! Kalplerimizi birleştir. Aramızı düzelt ve bizi kurtuluş yollarına ilet. Bizi karanlıklardan aydınlığa çıkar ve büyük günahların açığından da gizlisinden de uzaklaştır.” (Ebu Dâvûd, Salât 182)

Kaynak: https://dindefteri.net/tatli-bir-yiyecek-uzerine-okunacak-dua/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu