Sağlık

Aile Hekimi Yeşil Reçete Yazabilir Mi

Yeşil reçeteli ilaç kullanan hastalar bazen kolaylık olması açısından ve hastanelerdeki yoğunluktan dolayı aile hekimlerinden ilaç yazmaları yönünde ricada bulunabiliyorlar. Peki bu yeşil reçete nedir?

Yeşil Reçete Nedir Ne Anlama Gelir

Bağımlılık yapıcı ilaçlar olarak adlandırılan ilaçlar yeşil reçete yazılarak temin edilebilen ilaçlardır. Halk dilinde bu ilaçların tümü anti deprasan olarak geçmektedir. Bu ilaçları eczanelerden temin edebilmek için yeşil reçeteye sahip olmalısınız.

Yeşil Reçete İlaçları Kimler Yazabilir

Yeşil reçete ile ilaç almak için bir doktorun bu reçeteyi yazması gerektiği biliniyor. Bu reçeteyi ilk etapta ilgili alanın uzman hekimleri yazmaktadır. Bu ilaçları herhangi bir tanı olmadan direkt olarak başka alanın hekimlerinden istemek durumunda bu reçetenin yazılmaması olası bir durumdur.

İlgili makale: Aile hekimleri kırmızı reçeteli ilaç yazabilir mi

Aile Hekimi Yeşil Reçeteli İlaç Yazabilir Mi

İlgili polikliniklerdeki yığılma nedeni ile hastalar yeşil reçeteli ilaçlarını alabilmek veya yenileyebilmek için olabilecek en kolay yolu arıyorlar. Bu gibi durumlarda da akla ilk olarak aile hekimleri geliyor. Sağlık bakanlığı 2021 yılından itibaren aile hekimlerinin yeşil reçete yazabilmesine olanak sağlamıştır. Yani aile hekimleri yeşil reçete yazabilmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu