Sağlık

E Nabız Holter Testi Sonucu Öğrenme

Holter; EKG kalp aktivitesi izlemek amacıyla, taşınabilir elektrokardiyografi cihazıdır. Holter, düzensiz kalp atışlarını tespit etmek için 24-48 saat süreyle takılır. Kardiyoloji doktorları, hastanın problemini anlamak için holter cihazının kaydettiği verileri kullanır.

Holter Cihazı Nasıl Takılır

Ritim holter, tek kullanımlık pullar ile hastanın göğüs bölgesine yapıştırılır. Elektrot kablolar ve kablolara bağlı kayıt cihazından oluşur.

Tansiyon holter, manşon ile hastanın koluna bağlanır. Manşon, üniteye bağlanarak hastanın beline kemerle sabitlenir.

Bir önceki yazı: SGK ilaç rapor uzatma 2022

Holter Testi Sonucu Nasıl Yorumlanır

Ritim bozukluğunun tespit edilmesi için, holter cihazı takılı iken, aritmi olması gereklidir. Cihaz takıldıktan sonra, cihazın kardiyoloji doktorunun belirttiği süre boyunca kapatılmaması, çıkarılmaması, aksatılmadan günlük tüm aktivitelerin yerine getirilmesi gerekir. Yorumlamanın doğru yapılabilmesi için, günlük aktiviteler sırasında nefes darlığı, çarpıntı, baş dönmesi, göğüs ağrısı şikayetleri oluştuğunda holter cihazı üzerindeki düğmeye basılmalıdır. Kalbin karıncıklarından gelen erken kasılma olayı ventrikül olarak adlandırılır. Ventriküler ile kalbin ritminin teklemesi, kalpteki elektriksel aktiviteler nedeniyle meydana gelen fazladan uyarı sebebiyledir. Ventrikül, günlük zaman diliminde 4-5 defa oluyorsa, bu durum normaldir. Ventrikül kişide ardışık geliyorsa ve sayısal olarak bariz sıklık yaşanıyorsa, bu olayların değerlendirilmesiyle kişiye uygulanacak tedavi yaklaşımı netleşir. E nabız holter testi sonucu öğrenme e-nabız ana ekranında Tahlillerim kısmı yer almaktadır. Buraya giriş yaparak Ara sekmesine holter testi diye yazabilir ve holter testi sonucunuzu görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu