Sağlık

E Nabız Pet Sonucu Nasıl Öğrenilir

PET, Positron Emission Tomography açılımına sahip bir tıp terimidir. PET, özel olarak bu amaç için tasarlanmış bir kamera ve radyoaktif maddenin kullanıldığı bir görüntüleme tekniğidir. PET, vücut içerisinde gerçekleşen fizyolojik olayların 3 boyutlu bir görüntüsünü sunan ve uzun yıllardır kullanılan nükleer tıp yöntemidir.

PET öncesi hastaların 6 saat boyunca aç kalması gerekir. İlaç alması gereken hastalar doktora danışarak uygun görülen ilaçlarını alabilir.

PET genellikle kanser tanı ve evre belirleme aşamasında kullanılır. Ek olarak, tanı konulamayan hastalık teşhisi, kalp hastalıklarında ve Alzheimer ile demansın ayrımı için de kullanılır.

E nabız EKG sonucu nasıl öğrenilir

PET Zararlı mıdır

Hastalara PET MR tarama yöntemi uygulanır. Normal PET yönteminde hastalar çok yoğun miktarda radyoaktif maddelere ve radyasyona maruz kalır. Fakat PET MR taramalarında kullanılan radyoaktif maddeler tamamen zararsızdır. Hastalar radyasyona maruz kalmadan tarama gerçekleştirilir.

E Nabız PET Sonucu Nasıl Öğrenilir

E-nabız üzerinden PET tahlil sonucunuzu öğrenebilmek için sırasıyla aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor:

  • Kimlik bilgilerinizi ve şifrenizi girerek E-nabız sistemine giriş yapınız. E devlet şifreniz yok ise, Sağlık Bakanlığına kayıtlı olan aile hekiminize telefon numaranızın kaydını yaptırmanızla, telefonunuza gelen kısa mesaj ile iletilen erişim kodunu kullanabilir ve sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Açılan ekranda karşınıza çıkan seçeneklerden ‘Tahlillerim’ kısmına tıklayınız.
  • Başlangıç ve bitiş tarihlerini belirlemenizin ardından aşağıdaki listede belirlediğiniz tarihler arasındaki tüm tahlillerinizin sonuçları gözükecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu