Otomobil

Fren Hortumu Değişimi Ne Kadar Fiyat ve İşçilik

Fren Sisteminin önemli parçalarından bir tanesi olan fren hortumu ne işe yarar? Fren hortumu ne kadara değişir? Fren hortumu fiyatı ne kadar? Fren hortumu değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için fren hortumu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Fren hortumunun önemini anlamak için öncelik ne işe yaradığına bir göz atalım. Siz yolda giderken fren pedalına bastığınızda servo, basıncı tonlarca gücü durduracak şekilde artırır. Hidrolik yağı ile fren balatalarına baskı yapar ve aracın fren sistemi çalışmış olur. İşte westinghouse yani fren servosundan gelen basnçlı yağ, fren hortumlarından geçerek balatalara gelir. Bu sebeple fren hortumları sürekli olarak yüksek basınç altında çalışmak zorundadırlar. Ancak bu basınç hortumların zamanla eskimesine ve yağ eksiltmesine neden olur. Eğer aracınızın fren hortumlarında bir sızıntı varsa ve Tüvtürk muayenesine girecekseniz ağır kusurlu olarak kalacaktır. Çünkü fren sistemi bir otomobilin en önemli güvenlik bileşenidir. Özellikle arka tekerlerde aracınızın altına yağ damladığını görüyorsanız bunun sebebi fren hortumlarının sızıntısı olabilir. Zaten uzun süre sebebine bakmazsanız, fren hidrolik yağı bittiği zaman aracınızın frenleri tutmayacak ve ciddi kazalara neden olacaktır. Bu sebeple eğer bir damla bile yağ sızıntısı varsa mutlaka aracınızı anlayan bir ustaya göstermenizde fayda vardır.

Fren Hortumu Ne Kadara Değişir

Fren hortumunun ömrü ortalama 4-5 yıl kadardır. Bu süre dolduktan sonra mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. Ustanız değiştirmek için aracınızı lifte kaldırır. Ardından fren hortumlarını söker ve yenilerini takar. Fren hortumu değişirken mutlaka hidrolik yağı da değiştirilmesi gerekecektir. Fren hortumu fiyatları tane başına 50 ile 150 lira arasında değişmektedir. Ustanız ise değişim işçilik ücreti olarak 150 lira alacaktır. Fren hidrolik yağı (Dot4) markasına göre 50 ile 150 lira arasında bir paraya satılmaktadır. Kısacası 2022 yılı için fren hortumlarını değiştirmenin maliyeti 250 ile 450 lira arasında tutacaktır.

Fren diski değişimi fiyatı ne kadar

Sonuç olarak fren hortumları ucuz bir parça olmasına rağmen çok hayati önem taşımaktadır. Değişimi ihmal edilmesi durumunda aracınızın frenleri çalışmayacaktır. Hatta bazı yeni nesil araçlarda fren sisteminde en ufak bir basınç kaybı olduğunda araba çalışmaz. Bunların hepsi sürücünün ve araba kullanıcılarının can güvenliğini en üst düzeyde tutmak içindir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu