Otomobil

Fren Kaliperi Değişimi Ne Kadar Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Fren sisteminin önemli parçalarından bir tanesi olan kaliper ne kadara değiştirilir? Fren kaliperi fiyatı ne kadardır? Fren kaliperi değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısacası 2022 yılı için fren kaliperi değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Fren sistemi çok çeşitli parçaların bir araya gelmesiyle sağlıklı çalışan bir donanımdır. Ayrıca asla bu parçalardan bir tanesinin bile arızalanmaması gerekmektedir. Kaliper en önemli unsurlarından bir tanesidir. Fren kaliperi ne işe yarar diye soracak olursak? Frene bastığınız anda servodan gelen basınçlı yağ hortumlardan geçerek kaliperlere gelir. Fren kaliperi nedir diye soracak olursak, fren balatalarının oturduğu yatağa verilen isimdir. Fren balataları kaliperin içinde bulunur. Merkez kaliperi iter ve bu sayede aracınızın frenleri diski sıkar. Fren kaliperi çok sert ve sağlam çelikten üretilmiştir. Böyle olmak zorundadır çünkü arıza yapması veya kırılması durumunda aracınızın fren sistemi çalışmayacaktır. Fren kaliperi arızasını belirtileri ise; frene basınca arabanın sağa veya sola çekmesi, frenlerin eskiye göre daha zor tutması, frenlerden sürtme sesi gelmesi, frenin çok sert tutması ve son olarak sızıntı nedeniyle fren hidrolik yağının azalması gösterilebilir. Her ne şartla olursa olsun aracınızın fren kaliperinde bir arıza varsa mutlaka en yakın zamanda değiştirmeniz gerekecektir.

Fren Kaliperi Ne Kadara Değişir

Eğer aracınızın fren kaliperinde bir arıza varsa iyi bir ustaya gitmenizi öneririm. Çünkü sıradan ustalar ayarını iyi yapamadığı için sistemde aksaklıklar olabiliyor. Ustanız kalipere ulaşmak için önce tekeri ve fren sistemini yerinden çıkartacaktır. Sonra yeni kaliperi yerine takacaktır. Her bir kaliperin değişimi yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında süre almaktadır. Değişimi için işçilik ücreti olarak 150 lira ücret alınmaktadır. Bu fiyat teker başına olan fiyattır. Kaliper fiyatları Tofaş, renault Broadway veya Lada Samara için 350 lira civarındadır. Ortalama bir otomobil için ise Toyota, Ford, Honda, Renault, Fiat ve Volkswagen gibi markaların modellerinde ise 1.000 lira civarında bir paraya satılmaktadır. Fren kaliperlerini değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için en az 500 en fazla 2.000 lira civarında bir para tutacaktır.

Radyatör hortumu neden şişer

Fren kaliperi çok uzun ömürlü bir parçadır. Ancak kullanım şartlarının kötü olması, sık sık ani fren yapmak veya özellikle Çin malı kaliper almak çok parça ömrünü çok fazla eksilten sebeplerdendir. Aracınız için orjinal marka hangisiyse onu kullanmanızı tavsiye ederim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu