Otomobil

P0128 Arıza Kodu – Termostat Arızası Hata Kodu

P0128 arıza kodu genel olarak tüm marka ve model araçlar için aynı arızayı işaret etmektedir. Ancak bazı marka ve modellerde farklı bir soruna işaret ediyor olabileceğinden P0128 arıza kodu alıyorsanız mutlaka aracınız teknik servis kitapçığına bakmalısınız. Bu yazımızda bir OBD-2 arıza kodu olan P0128 ne anlama geliyor sorusuna cevap arayacağız.

İster benzinli olsun ister dizel, içten yanmalı motorların içerisinde sürekli olarak bir patlama meydana gelir. Bu yanma sonucunda ortaya 400 dereceye varan sıcaklık çıkmaktadır. Eğer motorun soğutma sistemi olmasaydı aracınızın motoru en fazla 10 dakika çalışabilirdi. Bundan sonra aşırı ısınan motor ölürdü. Ancak üreticiler bu durumun önüne geçmek için motor soğutma sistemi yapmışlardır. Bir motorun çok sıcak olmaması kadar çok soğuk çalışmaması da gerekir. Çünkü bir motorun normal çalışma sıcaklığı vardır. Bu günümüzde 90 derece civarında bir sıcaklığa denk gelmektedir. Motorun çalışma sıcaklığını ayarlaması için termostat adı verilen bir parça vardır. Radyatör ile motor bloğu arasında yer alan termostat şu şekilde çalışır. Motor ilk çalıştıktan sonra motor istenilen ısıya gelene kadar termostat kapalı konumdadır. Su sıcaklığı 90 dereceye geldiğinde termostat yayı geri doğru çekilir ve suyun soğutulmak üzere radyatöre gitmesine izin verir.

P0128 Arıza Kodu Anlamı : Termostat basit bir düzenektir. İçerisinde 90 derecede eriyen mum benzeri bir madde vardır. Motor ısındıkça bu madde sıvı hale geçer ve termostat valfinin geri doğru çekilmesine izin verir.

Ancak motor kontrol ünitesi (ECU) termostatın çalışmasında bir arıza sezerse P0128 termostat arızası (P0128 Coolant Thermostat (Coolant Temperature Below Thermostat Regulating Temperature) hata kodunu verecektir.

P0128 Arıza Kodu Belirtileri

 • Arabanın kaloriferinin ısıtmaması
 • Motorun sesli çalışması Yakıt tüketiminin artması
 • Motor arıza lambasının yanması
 • Hararet göstergesinin sürüş halinde çok düşmesi
 • Termostatın kapalı konumda kalması nedeniyle motorun hararet yapması

P0128 Arıza Kodu Nedenleri

 • Motor soğutma suyu (antifriz) eksik olması
 • Termostat su kaçakları
 • Radyatör fanı arızası
 • Soğutma suyu sıcaklık sensörü (ECT) arızalı olması
 • Emme havası sıcaklık sensörünün (IAT) arızalı olması
 • Üst kapak contasının yanması
 • Radyatör tıkanıklıkları

P0128 Arıza Kodu Onarım, Tamir ve Çözümü

Aracınızda motor arıza lambası yandıktan sonra bilgisayara bağladığınızda P0128 arıza kodunu veriyorsa öncelikle yapmanız gereken radyatör suyu seviyesini kontrol edin. Daha sonra radyatör ile motor arasında bulunan bağlantı hortumlarında bir sızıntı olup olmadığına bakın. Buralarda sorun yoksa bilgisayarda başka OBD-2 kodları verip vermediğine bakın. Eğer varsa ilk olarak o kodların çözümüne yönelmelisiniz. Eğer sadece P0128 hata kodu varsa aracınızın termostatını değiştirmeniz gerecektir. Son olarak tekrardan bilgisayara bağlanıp kodu silmeniz gerekir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu