Otomobil

P0817 Arıza Kodu – Marş Kesme (Devre Dışı Bırakma) Devresi Arızası Hata Kodu

P0817 arıza kodu genel bir sorun olmasına rağmen bazı marka ve modellerde farklı bir anlama gelebilir. Bu sebeple aracınızda P0817 hata kodu varsa mutlaka aracınızın servis kitapçığına bakın. Bu yazımızda P0817 arıza kodu ne anlama geliyor? P0817 arıza kodu anlamı nedir? P0817 hata kodu nasıl düzeltilir sorularına yanıt arayacağız.

Otomatik veya manuel araçların bazılarında debriyaja basmadan marş almadığını muhakkak görmüşsünüzdür. Bunun sebebi marş kesme devresi diğer adıyla marş devre dışı bırakma devresidir. Çünkü eski otomobillerde olduğu gibi aracınız vitesteyken yanlışlıkla marşa bastığınızda araba bir miktar öne gidebilir. Başta kaza olmak üzere şanzımana ve otomobilin diğer donanımlarına hasar verebilir. Üreticiler bu gibi durumların önüne geçebilmek amacıyla marş devre dışı bırakma anahtarı yapmışlardır.

Şarj dinamosu arızası nasıl anlaşılır

Sistem nasıl çalışmaktadır önce ona bir kısaca göz atalım. Otomatik veya manuel araçların vites konum sensörü bulunmaktadır. Bu sensör Motor kontrol ünitesi (ECU) veya şanzıman kontrol ünitesi (TCM) tarafından sürekli olarak kontrol edilir. Aynı şekilde debriyajda bulunan sensörle karşılaştırma yapılır. Bu sırada marşa bastığınızda eğer araba çalışmıyorsa marş kesme devresi, devre voltajını keser. Bu sayede arabanın marş sistemine elektrik gitmeyeceği için araba çalışmayacaktır.

P0817 Arıza Kodu Ne Anlama Geliyor: ECU, tarafından marş kesme devresine sürekli olarak 5 voltluk bir elektrik enerjisi gönderilir. Vites takılı konumdayken ve debriyaja basmıyorken 1.5, tam tersi durumda ise 5 voltluk elektrikli enerjisi gönderir. Eğer sensör devresinde bir elektrik arızası olduğu tespit edilirse aracınızda P0817 Marş Kesme (Devre Dışı Bırak) Devresi Arızası (P0817 Starter Disable Circuit) hata kodu verilir.

P0817 Arıza Kodu Belirtileri

  • Aracınız debriyaja basmanıza rağmen çalışmayabilir.
  • Şanzıman vitesteyken veya debriyaja basmadan motor çalışabilir.
  • Motor arıza lambası yanar.
  • Bazen hiçbir belirti vermeyebilir.

P0817 Arıza Kodu Nedenleri

  • Marş devre dışı bırakma anahtarının arızalı olması
  • Marş kesme devresi kablolarında bir arıza
  • ECU ve programlama arızası
  • Vites konum sensörü arızası

P0817 Arıza Kodu Onarım, Tamir ve Çözümü

Eğer aracınızda yukarıda verdiğimiz belirtilerden bir veya daha fazlası varsa, aracınızı bir OBD-2 arıza kodları tarayıcısı bulunan bilgisayara bağlayın. P0817 hata kodunun yanında başka arızalar veriyor mu onlara bir göz atın. Eğer varsa önceliğiniz marş kesme devresinin çalışmasını bozacak nitelikte olanları tamir ettirin. Daha sonra devreye gelen kablolarda bir kopma, kısa devre veya açıklık olup olmadığına bakın. Eğer sorun hala devem ediyorsa marş kesme anahtarını değiştirmeniz gerecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu