Otomobil

Fiat Egea Arıza Lambaları Anlamları – Egea Arıza Işığı Anlamı

Türkiye’nin en çok satılan otomobil modellerinden bir tanesi olan Fiat Egea’nın arıza ışıklarının ne almana geldiği hakkında bilgi vereceğiz. Böylelikle Egea’nın gösterge panelinde bir arıza ışığı yanarsa sebebi hakkında bilgi almış olacaksınız.

Motor kontrol ünitesi ECU nedir ne işe yarar

Fiat Egea ülkemizde ucuz otomobiller sınıfında yer almaktadır. C segmenti bir model olan Egea, ilk olarak 2015 yılında satılmaya başlamıştır. Otomobil krizinde dolayı şuan için (2022 Ağustos) satışta olmasa da yeniden piyasaya sürülmesi beklenmektedir. Egea fiyatına göre oldukça donanımlı bir arabadır. Ne kadar çok özellik o kadar çok arıza ihtimali anlamına gelmektedir. Eğer Egea gösterge panelinde bir arıza lambası yanarsa bunun mutlaka bir sebebi vardır. Bir otomobili arıza lambası yanar şekilde kullanmak çok tehlikelidir. Çünkü ihmal edilen arıza beraberinde çok daha büyük ve maliyetli arızayı da getirir. Şimdi Egea arıza lambası ne anlama geliyor hepsine tek tek bakalım.

Egea Arıza Lambaları

 • TCS Lambası

Gösterge tablosunda sarı renkli kayan araba işaretinin anlamı TCS’nin aktif olduğu anlamına gelmektedir. TCS, ESP ile aynı anlama gelmektedir. Görevi aracın virajlarda yanal savrulmalarını önlemektir. Arabanın sol tarafında bulunan bir düğme ile TCS aktif veya pasif edilebilmektedir. Eğer aktif ise aracınızın yol tutuşu daha fazla artacaktır.

 • City Yazısı

Fiat Egea aracınızın gösterge tablosunda yeşil renkli city yazısı sürekli yanıyorsa city özelliği aktif hale gelmiş demektir. Bu özellik direksiyonun şehir içi kullanımlarda daha yumuşak ve hafif olmasını sağlamaktır. City özelliği aktif ise aracınızın direksiyonu hidrolikten daha yumuşak bir halde kolayca çevrilebilmektedir.

 • Yakıt Az Kaldı Uyarı Lambası

Egea aracınız ister dizel olsun ister benzinli yakıt belirli bir seviyenin altına indiği zaman gösterge panelinde benzin pompası işareti yanar. Bunun amacı en kısa sürede aracınıza yakıt almanız gerektiğidir. Yakıt lambası yanarken arabayı kullanmak iyi bir şey değildir. Her an yolda kalabilirsiniz. Ayrıca dizel motorlu Egea’da yakıt lambası yandıktan sonra kullanmaya devam edersiniz hava yaptırabilirsiniz.

 • TCS Off İşareti Anlamı

Yukarıda aktif olduğunu açıkladığımız TCS sisteminin off yazan halidir. Bu işaret sarı renkli kayan arabanın altında off yazısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada artık TCS aktif değildir. Yani aracınız virajlarda savrulabilir. Biraz önce dediğimiz gibi TCS ile ESP aynı anlama gelmektedir.

 • Kısa Farlar Açık İşareti

Egea gösterge panelinde yeşil renkli ve çizgiler aşağıyı gösteren bir işaret yanıyorsa aracınızda kısa farlar açık demektedir. Gece kullanırken önünüzde bir araba varsa veya karşıdan size doğru gelen bir otomobil varsa mutlaka kısa farları kullanmanız gerekmektedir. Bu işaret kısa farlar anlamına gelmektedir.

 • Uzun Farlar Açık Uyarı

Eğer Fiat Egea’nın gösterge panelinde mavi renkli düz çizgili lamba işareti varsa bu uzun farların açık olduğu anlamına gelmektedir. Uzun farlar önünüzde veya karşıdan gelen başka bir araba olmaması durumunda kullanılır. Ayrıca uzun farların diğer bir görevi ise karşınızdan gelenleri uyarmaktır.

 • Sis Farları Açık Lambası

Sis farları her otomobilde bulunmaz. Ancak bulunuyorsa bunun mutlaka gösterge tablosuna bir işareti var demektir. Sis farları sarı ışık düz çizginin üstünden aşağıya inen tek çizgi olarak gösterilir. Sis farklarını sadece sisli ve yağmurlu havalarda kullanmalısınız. Zaten açık havada kullanıcında cezai yaptırımı mevcuttur.

 • Lastik Basınç Düşük Uyarı İşareti

Egea’da lastik basıncını ölçen sensör bulunmaktadır. Bu sensörler jant demirinin sibop girişine monte haldedir. Eğer lastik hava basıncı kritik değerin altına düşerse bu size gösterilmek üzere sarı yarım daire içinde ünlem işareti olarak görülmektedir.

 • Direksiyon Arızası Lambası

Gösterge panelinde direksiyon yanında ünlem işareti varsa bunun hidrolik sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelir. Bu arıza yanıyorsa direksiyon basıncında olması gerekenden daha az basınç var demektir. Sebebi hidrolik yağı sızıntısı, hortumlarda kopma veya direksiyon powerında bir sıkıntı olduğu anlamına gelebilir.

 • Hava Yastığı Işığının Sürekli Yanması

Egea aracınızda airbag lambasının motor çalıştıktan sonra sönmesi gerekir. Ama motor çalışmasına rağmen airbag lambası yanıyor veya yanıp sönüyorsa bu durumda hava yastıkları çalışmıyor demektir. Hava yastığı en önemli güvenlik ekipmanlarından bir tanesi olduğu için mutlaka göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

 • Çarpışma Önleyici Asistanı Çalışmıyor

Egea çok donanımlı bir arabadır. Bazı paketlerinde çarpışma önleyici asistanı özelliği bulunmaktadır. Bu manuel olarak devre dışı bırakılabildiği gibi arıza sebebiyle de çalışmayabilir. Eğer Egea’nın gösterge tablosunda iki araba arasında yıldız işareti ve altında off yazıyorsa bu çarpışma önleyici sistem çalışmıyor anlamına gelmektedir.

 • Emniyet Kemeri Takılı Değil Uyarı Işığı

Egea’da emniyet kemeri takılı değilse aracınızda kırmızı renkli bu arıza lambası yanacaktır. Ancak emniyet kemeri takılı olmasına rağmen bu arıza lambası yanıyorsa sistemde bir sorun olduğu anlamına gelir. Çünkü emniyet kemeri ile arabanın başta hava yastıkları olmak üzere pek çok donanım birlikte çalışmaktadır.

 • Sola Yanıp Sönen Yeşil Ok İşareti

Aracınızda yeşil sol işareti yanıp sönüyorsa Egea ile sol sinyal vermişsiniz demektir. Sinyaller bir arabanın olmazsa olmaz şeylerinden bir tanesidir. Önden ve arkadan gelen araçların sizin döneceğiniz yönü önceden görmesini sağlarlar.

 • Sarı Renkli Yakıt Pompası İşareti (Sürekli Yanan)

Aracınızla motor çalışırken sarı renkli yakıt pompası işareti yanmaya başladıysa benzin veya mazot azalmış demektir. Bu uyarı işareti size en yakın zamanda yakıt almanız gerektiğini göstermektedir.

 • Sağa Yanıp Sonen Yeşil Ok İşareti

Her otomobilde olduğu gibi Egea’nın sinyalleri bulunmaktadır. Siz bir yöne doğru sinyal verdiğiniz zaman aracınızda size sinyal verdiğinizi göstermek için ok işaretleri yanar. Eğer Egea’nın gösterge tablosunun ortasında sağ tarafa yanıp sönen yeşil ok işareti varsa sağ tarafa sinyal vermişsiniz demektir.

 • Kırmızı Renkli Hararet İşareti

Otomobil motorları kapalı sistemde çalışırlar ve içerisinde sürekli olarak bir yanma meydana gelir. Motor sıcaklığının ortalama 90 derece civarında olması gerekir. Motor suyu sıcaklığını ölçen motor soğutma suyu sıcaklık sensörü bulunmaktadır. Eğer su sıcaklığı 100 derecenin üzerine çıkarsa motor aşırı ısınmış demektir. Önce hararet ibresi yükselir ardından gösterge panelinde kırmızı renkli anten benzeri bir arıza lambası yanar. Bunun anlamına aracın motorunun aşırı ısındığına gelir. Bu işaret yandığı anda aracınızı uygun bir yere çekip hemen motoru durdurun.

 • ABS Arıza Lambasının Yanması

ABS fren sistemi artık otomobillerde olması gereken zorunlu güvenlik donanımlarından bir tanesidir. Eğer aracınızın gösterge panelinde ABS arıza lambası yanıyorsa bu sistemin devre dışı kaldığı anlamına gelir. ABS’nin çalışmamasının sebepleri çok fazladır. Bu yüzden anlayan bir ustadan yardım alınmasında fayda vardır. Sürüş sırasında ABS lambası yanarsa sistem çalışmıyor demektir.

 • El Freni Arıza Lambası

Kırmızı daire içerisinde kırmızı ünlem işareti anlamı, el freninin devrede olduğudur. Aracınızı hareket ettirmeden önce el frenini indirmeniz bu ışığın sönmesini sağlar. Ancak el freni lambası inik olmasına rağmen yanmaya devam ediyorsa fren sisteminde bir arıza var demektir.

 • Şanzıman Aşırı Isındı (Sıcak) Arıza Lambası

Fiat Egea’da şanzıman sıcaklık sensörü bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere şanzıman içerisinde pek çok dişli sürekli temas halindedir. Eğer aşırı bir şekilde ısınırsa sarı dişli içerisinde ünlem işareti veya satı dişli içinde tarak benzeri lamba yanar. Bu durumda hemen aracınızı durdurun ve şanzımanın soğumasını bekleyin. Ardından bu arıza lambasının yanmasına neden olan şeyi bulmak için bir servise gidin.

 • Sarı Üçgen İçinde Ünlem İşareti Arıza Lambası

Aslında bu arıza işareti tek bir sorunu ifade etmez. Aracınızda örneğin cam suyu bittiyse, sis farları yanmıyorsa veya basit donanımlar çalışmıyorsa sarı üçgen içerisinde ünlem işareti olarak çıkar.

 • İmmobilizer Arızası Lambası ve İşareti

Sarı arabanın yanında asma kilit arıza ışığı yanıyorsa bunun anlamı immobilizer sisteminin arızalı olduğudur. İmmobilizer bir otomobilin çalınmalara karşı en önemli güvenlik ekipmanlarından bir tanesidir. Arabanın anahtarında bulunan kod ile bilgisayarında bulunan kod eşleşmezse araba asla çalışmaz. Ama yandığını görüyorsanız aracınızın immobilizer sistemi devre dışı kalmış demektir.

 • Şanzıman Arızası Lambası ve İşareti

Otomobillerde arıza lambalarında dişli ve çark şeklindeki semboller şanzımanı ifade etmektedir. Kırmızı dişli içinde kırmızı ünlem işareti şanzımanda bir arıza olduğu anlamına gelmektedir. Eğer bu uyarı ışığının yandığını görüyorsanız aracınızı hemen durdurun. Çünkü şanzımanda ciddi bir sorun var demektir. Özellikle otomatik şanzımanların tamiri çok pahalı olduğu için mutlaka bir servisten yardım almalısınız.

 • Park Sensörü Çalışmıyor Arıza Lambası

Fiat otomobillerinin bir çoğunda fabrika çıkışı olarak park sensörü bulunmaktadır. Eğer Egea’da P harfi yanında küçük üçgen işareti şeklinde bir ışık yanıyorsa aracınızın park sensörü çalışmıyor demektir.

 • Motor Arıza Lambası Işığı Yanması

ECU sistemi bulunan tüm araçlarda motor arıza lambası da bulunur. Motorun üstünde bulunan sensörlerin herhangi birisinde bile bir arıza meydana gelirse, bu durum sürücüye bildirilmek üzere motor arıza lambası olarak çıkar. Eğer motor çalışırken, motor arıza ışığı yanıyorsa aracınızı bir bilgisayara bağlayarak hangi hata kodlarını verdiğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Bazen çok basit bir sensörden yanarken bazen çok daha ciddi arızaların oluştuğu anlamına gelebilir.

 • Kızdırma Bujisi Arızası Işığı İşareti

Dizel motorlu araçlar çalışmadan önce kontak akü açılacak kadar çevrilir ve bir süre beklenir. Bu işaret söndükten sonra motorun çalışması marşa basılır. Bunun sebebi mazotun yanması için gerekliği sıkışma ve ısınma oranının sağlanmasıdır. Eğer dizel Egea aracınızda motor çalışırken birbirine bağlı yuvarlak görüyorsanız bu kızdırma bujisinin arızalı olduğu anlamına gelir.

 • Kırmızı Yağ Lambası İşareti

Egea’nın gösterge panelinde kırmızı çaydanlık ucundan damla ikaz lambası görüyorsanız bunun aracınızın yağlama sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelir. Aracınızın motor yağı azalmış, yağ pompası bozulmuş olabilir. Veya yağ filtresi tıkalı olduğu için motora istenilen düzeyde yağ gelemiyor olabilir. Yağsız kalan motor kısa süre içinde öleceği asla yağ lambası yanarken aracınızı kullanmayın.

 • Kırmızı Akü Lambası İşareti

Egea’da akü işareti yanıyorsa bu şarj sisteminde veya aküde sorun olduğu anlamına gelir. Kırmızı renkli akü işareti sürekli yanıyor veya yanıp sönüyorsa akünün şarj etmediğinin göstergesidir. Eğer akü lambası yanıyorsa, akü bitmiş olabilir, şarj dinamosu arızalı olabilir veya şarj kayışı kopmuş olabilir.

 • Start-Stop Devre Dışı İşareti

Dolu paket Fiat Egea modellerin anahtarsız çalıştırma yani start-stop sistemi bulunmaktadır. Bu sistem devredeyken bir uyarı ışığı yoktur. Ancak devre dışına alındığı zaman A etrafında yarım daire altında OFF yazmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu