Otomobil

Cam Sileceği Kolu Değişimi – Silecek Kolu Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Otomobillerde mutlaka bulunması gereken cam sileceği kolu ne kadara değişir? Cam silecek kolu fiyatı ne kadar? Cam silecek kolu değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca cam silecek kolu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Cam sileceği kolu her arabada mutlaka vardır. Çünkü ön cam yağmur, kar ve çamur nedeniyle kirlenebilir ve aracınızın görüş alanının kısalmasına neden olabilir. Direksiyonun sağ tarafında bulunan kolu çektiğinizde silecekler bir elektrikli motor yardımıyla çalışmaya başlar ve böylelikle camlar temizlenmiş olacaktır. Silecek kolu bildiğimiz demirden yapılmış bir parçadır. Sürekli olarak sıcak ve soğuğa maruz kalır. Ayrıca camı silerken bir basınca uğradığı için demiri esner ve kırılabilir. Silecek kolları bir motora bağlıdır ve bu şekilde hareket ederler. Ucunda ise kauçuk maddeden silecek lastiği bulunmaktadır. Eskidiği zaman camda çizilmelere ve suyu tam silmeme gibi sorunlara neden olabilir. Siz lastiği değiştirirsiniz ama yine de camı tam silmez. Bunun sebebi silecek kolunun eskimiş olması nedeniyledir. Tamir edilemeyen bir parça olduğu için değiştirilmesi gerekmektedir. Zaten çok pahalı bir parça değildir.

Silecek Kolu Ne Kadara Değiştirilir

Silecek kolu değiştirmek zor bir işlem değildir. Aslında uygun anahtar bulunduğu takdirde sizde kolayca değiştirebilirsiniz. Ancak yine de eliniz yatkın değilse bir ustadan yardım almanız sizin faydanıza olacaktır. İlk olarak kol üstünde bulunan lastikler çıkartılır. Ardından kaput üzerinde silecek kollarının vidaları gevşetilip çıkartılır. Son olarak yeni kollar yerine takılır. Silecek kollarında sağ ve sol silecek kollarının uzunlukları farklıdır. Bu sebeple takarken buna dikkat etmeniz gerekir. Silecek kolunun üstünde “left (Sol) ve Right (sağ)” olarak bunlar gösterilmektedir. Silecek kolu fiyatları çift olarak 100 ile 350 lira arasında değişmektedir. Ustanız ise en fazla 50 liralık bir işçilik ücreti karşılığında rahatlıkla değiştirecektir. Kısaca silecek kolunu değiştirmenin maliyeti 150 ile 400 lira arasında bir para tutacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu