Otomobil

Helezon Yayı Değişimi Ne Kadar – Yay Fiyatı ve Değişimi İşçilik Ücreti

Süspansiyon sisteminin önemli parçalarından bir tanesi olan helezon yayı ne kadara değişir? Helezon yayı fiyatı ne kadardır? Helezon yayı değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca helezon yayı değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Çok eskiden otomobillerde makas sistemi denilen bir süspansiyon kullanılırdı. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte otomobilin konfor bileşenleri de değişmeye başlamıştır. Amortisörlerin üstünde bulunan helezon yayları eklenmiştir. Bu yayların asıl amacı amortisöre gelen yükü azaltmaktır. Ayrıca tekelerin yola sürekli olarak basmasını sağlarlar. Örneğin tekelerden birisi yukarıda diğer aşağıdayken aracın dengede durmasını sağlarlar. Helezon yayları bir otomobilin yol tutuşunu artıran parçalardan bir tanesidir. Özellikle modifiye ile uğraşan araç sahipleri helezon yaylarını kestirerek arabanın altının yere daha yakın olmasını isterler. Bunların hepsi için helezon değişimi gerekir. Veya helezonun burgularından bir kaç tanesini keserek daha kısa helezonlar elde ederler. Tüm bunlar için helezon yaylarının değiştirilmesi gerekir. Ayrıca helezon yayları zamanlar kırılabilir ve yuvasından çıkabilirler. Bu durumda da yaylar değiştirilmelidir. Helezon yayı kırıldığı zaman araba bir tarafa yatık durur. Ayrıca sağa veya sola çekme yapacaktır. Kırık helezon çukurlardan geçişlerde vurma sesi duyulmasına neden olmaktadır.

Helezon Yayı Ne Kadara Değişir – Değişimi Fiyatı – 2022

Helezon değişimi için bir ustadan yardım almanız sizin faydanıza olacaktır. Öncelikle aracın kule diye hitap edilen yerlerinden amortisörler çıkartılır. Yaylar amortisör üstünde yer alır. Daha sonra eski yaylar çıkartılıp yeni yaylar amortisörcü tarafından yerine takılır. Sonra olarak araca tekrardan monte edilir. Bu işlemlerden sonra aracın mutlaka rot balans ayarı yapılması gerekmektedir. Helezon yayı fiyatları aracın marka ve modeline göre değişmektedir. Örneğin Tofaş helezon yayı fiyatı 450 – 450 lira iken daha üst model araçlarınki 1500 liraya kadar çıkabilmektedir. Amortisörcü, yay sıkıştırma için teker başına 100 lira ister. Ustanız ise amortisör başına 200 lira işçilik ücreti alır. Kısaca helezon yayı değiştirmenin maliyeti 750 ile 3.000 lira arasında değişmektedir.

Helezon yayı kırık veya kesilmiş olması durumunda aracınız muayeneden ağır kusurlu olarak kalacaktır. Bunun sebebi arızalı helezon yayı aracın yol tutuşunu düşürüp, frenleme mesafesinin uzamasına neden olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu