Otomobil

P0101 Kütle Hava Akış Metre (MAF) Devre Sorunu – Performans Sorunu Arıza Kodu

P0101 arıza kodu kütle hava akışmetre sensörü ile alakalı bir OBD-2 hata kodudur. Genelde her otomobil için aynı sorunu ifade ediyor olsa da bazı marka ve modellerde farklı bir arızayı gösteriyor olabilir. Bu sebeple aracınızda P0101 arıza kodu varsa mutlaka aracınızın servis kitabına bakmalısınız.

Eskiden otomobillerde elektronik devreler çok fazla kullanılmaz her şey mekanik olarak ayarlanırdı. Ancak gelişen bilgisayar teknolojisi ile birlikte otomobil teknolojileri de gelişmeye başladı. Otomobillerin kontrolü tamamen bilgisayar sistemi tarafından sağlanmaya başlandı. Buna motor kontrol ünitesi (ECU) adı verildi. ECU motorun ve bileşenlerinin üstünde bulunan sensörler yardımıyla her parçayı arızalara karşı korurken, motorun en verimli ve ekonomik bir şekilde çalışması için gerekli talimatları vermeye başladı. ECU’nun veri aldığı sensörlerden bir tanesi de kütle hava akış metre yani kısa adıyla MAF sensörüdür.

İlgili benzer hata kodları:

MAF sensörünün görevi motora emilen havanın debisi ölçüp ECU’ya bilgi vermektir. ECU’da bu sensörden aldığı verilerle motorun ateşlemesini ve yakıt dağıtımını düzenler. MAF sensörünün yeri hava filtresi ile motor arasında bulunan hortumun üstünde yer alır. Motorun düzgün yanma gerçekleştirebilmesi için 14/1 oranında hava yakıt karışımı olmalıdır. Yani 14 birim havaya karşılık 1 birim yakıt olmalıdır. İşte havanın motora emilen miktarını ölçen sensöre kütle hava akış sensörü yani MAF sensörü adı verilir.

P0101 Arıza Kodu Anlamı: Aracınızda P0101 arıza kodu anlamı şöyledir. Sensörler elektrik ile beslenen parçalardır. Yani bir elektrik devresi bulunmaktadır. ECU’dan MAF sensörüne sürekli olarak bir elektrik voltajı gönderilir. Sensörün dönüş direnci daha önceden programlanmış durumdadır. Eğer ECU, MAF sensörü devresinde bir arıza olduğunu tespit ederse aracınızda P0101 Kütle Hava Akış Metre (MAF) Devre Sorunu/Performans Sorunu (P0101 MAF Circuit Range/Performance) arıza kodunu verir.

P0101 Arıza Kodu Belirtileri

 • Her sensör arızasında olduğu gibi motor arıza lambası yanar
 • Egzozdan siyah duman atma
 • Motorun zor çalışması veya hiç çalışmaması
 • Rölantide dalgalanma olabilir
 • Motor zengin veya fakir çalışabilir
 • Motor performansına düşme görülebilir.

P0101 Arıza Kodu Nedenleri

 • Hava filtresinin kirli veya tıkanmış olması
 • Hava emiş hortumlarında çatlak nedeniyle sızıntı olabilir
 • MAF sensörü tıkalı olabilir
 • MAF sensörü kablolarında bir kopma veya kısa devre olabilir
 • Bazı araçlarda katalitik konvertör arızalı olabilir.

P0101 Arıza Kodu Onarım, Tamir ve Çözümü

P0101 hata kodu için adım adım gitmeniz sizin faydanıza olacaktır. Öncelikle MAF sensörünü bulun ve sensöre gelen kablolarda bir kopma, soyulma, kısa devre veya açıklık olup olmadığına bakın. Motor hava giriş hortumlarında bir çatlak ve sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Hava filtresinin temiz olduğundan emin olun. Eğer aracınız Volkswagen ise hava giriş hortummunda bir süzgeç bulunmaktadır. Bunun tıkanmadığından emin olun. Daha sonra aracınızı diyagnostik kodları bulunan bir bilgisayara bağlayın. Eğer başka arızalar veriyorsa ilk olarak onların çözüm yoluna gidin.

Eğer tüm bunlar tamamsa MAF sensörü arızalı demektir. Tamir edilemeyen bir parça olduğu için değiştirmeniz gerecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu