Sağlık

Milk thistle zayıflatır mı ?

Milk thistle olarak satılan bizim devedikeni olarak bildiğimiz, (bazılarının görse tanıyacağı fakat ismini bilmediği) kırlarda yetişen taç yapraklı papatyagiller familyasına ait çiçekli bir yabani bitkidir.

Akdeniz ülkelerinin yaban ortamlarında yetişen bu bitkinin özü konsantre haline getirilerek milk thistle adı altında satılmakta ve bazıları tarafından zayıflama maksadıyla da kullanılmaktadır.

Peki Milk thistle zayıflatır mı , yoksa insanlar faydalarını yanlış mı biliyorlar ?

Milk thistle zayıflatır mı ?

Milk thistle geleneksek tıpta karaciğer ve safra kesesi problemleri için kullanılmaktadır. Siroz, sarılık, hepatit, sarılık ve safra kesesiyle alakalı sorunlara iyi geldiği söylenmekte olup bu tür sorunları yaşayanlar genelde karın bölgesi geniş ve kilo vermede zorlanan kişilerdir.

Milk thistle içerisinde faydalı olan madde silymarin etken maddesidir. Bu maddenin kolesterolü düşürdüğü ve tip 2 diyabet tedavisini desteklediği iddia edilmektedir.

Bilimsel araştırmalar Milk thistle bitkisinin karaciğer ve diyabet hastalarına kısmen faydalı olabileceğini göstermiştir. Bu da dolaylı olarak insanların zayıflama sürecine katkıda bulunabilir.

Bununla birlikte Milk thistle bitkisinin zayıflattığına dair bir delil bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu