Sağlık

Acnelyse kahverengi leke yaptı

Soru: Sivilce şikayetlerim için doktorum Acnelyse önerdi. Doktorun önerdiği şekilde kullanmama rağmen Acnelyse kahverengi leke yaptı. Bunun sebebi nedir, ürünü kullanmaya devam etmeli miyim, kahverengi lekeler zamanla geçer mi yoksa bunlar için bir ürün mü kullanmalıyım ?

Cevap:  Acnelyse Retinoik asit içeren bir kremdir. Diğer asit türleri gibi Retinoik asit de yakıcı özelliği olan bir maddedir. Retinoik asit derinin en üst tabakasını yani epidermis tabakasına yakıcı etki yaparak bu tabakanın kendi kendini yenilenme sürecini hızlandırır.

Acnelyse kreminin yaptığı işlem aslında bir yakma-yıkma işlemidir. Acnelyse üst deriyi soyarak alttan yeni deri çıkma sürecini hızlandırır.

Eğer ciltte sivilce, leke, matlık, ton farklılığı gibi sorunlar var ise yeni derinin gelmesi bunları yok eder. Cilt daha canlı ve genç bir görünüme sahip olur.

Fakat düşük dozda da olsa cilde yakıcı bir madde olan Retinoik asit uygulanmasının bazı riskleri vardır. Hastalarda Acnelyse kullanmaya başladıktan sonra kızarıklık, cilt soyulması gibi şikayetler görülmeye başlanması normaldir.

Bir süre sonra kızarıklık ve soyulma şikayetleri geçer ve cilt yenilenince daha canlı bir görünüm alır. Fakat Acnelyse krem talimatlara uygun kullanılmaz ise cillte yaşanan şikayetler soyulma ve kızarıklık gibi basit şikayetlerin ötesine geçer ve kahverengi leke gibi daha ciddi sorunlar meydana gelir.

Acnelyse kahverengi leke yaptı neden ?

Yukarıda bahsedildiği üzere Acnelyse krem cildi bir miktar yakar. Ürünü uygun dozda kullandığınız zaman bu basit bir yakmadır ve cilde kalıcı bir zarar vermez. Eğer Acnelyse kremi kalın bir tabaka halinde sürdüyseniz veya cildiniz için başka ürünler de kullanıyorsanız bunlar kremin etkisini artırmış olabilir bu durumda kahverengi lekeler oluşabilir.

Acnelyse kullandıktan sonra kahverengi lekeler ortaya çıktı ise cildiniz yandı demektir. Kahverengi leke yanık lekesidir.

Bu durumun yaygın sebepleri şunlardır:

Yüksek doz Acnelyse krem kullanımı

Bazı kişiler her türlü kremi aynı miktar uygulamaya alışmışlardır. Halbuki Acnelyse kremin cilde etkisi bıçak sırtıdır ve tavsiye edilen en yüksek dozun üzerine çıkılırsa cildi yakar.

Cilt temizleyen bazı ürünler ile birlikte Acnelyse krem kullanımı

Eğer cilt için farklı ürünleri bir arada kullanılıyorsa bunlardan birinin Acnelyse kremin etkisini artırmış olması muhtemeldir. Bazı sabunlar bile Acnelyse kremin kahverengi leke yapmasına sebep olabilmektedir.

Acnelyse kremin gündüz kullanılması

Acnelyse krem kullanacaklara doktorlar ve güzellik uzmanları üstüne basa basa bunun bir gece kremi olduğunu söyler. Kesinlikle gece kullanılmalıdır. Eğer sabah veya gün içinde sürülürse güneş ışınlarındaki uvb Acnelyse krem sürülen derinin yanmasına ve kahverengi leke yapmasına yol açar.

Sadece güneş ışığı değil, güneş lambaları, bronzlaştırıcı yataklar ve morötesi ışıklar da Acnelyse kremin kahverengi leke yapmasına yol açmaktadır.

Deride önceden ekzama gibi bir cilt hastalığı olması

Acnelyse cilt sorunları için kullanılmakta fakat her cilt sorununa iyi gelmemektedir. Cilte daha evvelden ekzama, rozea gibi sorunlar var ise Acnelyse krem kahverengi leke yapabilmektedir.

Nemlendirici kullanılmaması

Her cilt aynı değildir. Bazı ciltler hassastır ve Acnelyse krem kullanırken gündüzleri nemlendirici kullanmak gerekebilir. Hatta yaz aylarında gece Acnelyse krem kullanırken gündüzleri güneş kremi kullanmak gerekebilir.

Ürünün son kullanma tarihinin geçmiş olması

Acnelyse kremin üzerinde yazan son kullanma tarihi, ürün açılmadığı müddetçe geçerlidir. Eğer ürün açıldı ise daha erken bozulur ve kullanıldığında kahverengi leke şikayetlerine yol açabilir.

Acnelyse kahverengi leke yaptı, çözümü nedir ?

Eğer Acnelyse krem kahverengi leke yaptı ise cildin kendi kendini toparlaması için fırsat vermek gerekmektedir. Bunun için;

  • Bir süre Acnelyse krem kullanmayı kesiniz
  • Gündüzleri güneşe fazla çıkmamaya çalışınız, güneşe çıkacaksanız güneş kremi kullanınız. Güneşten korunmaya yönelik kıyafetler giyiniz.
  • Yüzünüze sabun dahil temizleyici ürün sürmeyiniz sadece özel sabunlar kullanınız.
  • Zamanla kahverengi lekeler kendiliğinden geçecektir. Bazen güzellik uzmanları bu sorunu çözmek için daha radikal yöntemler önerseler de bu tür önerileri iyi araştırmadan kabul etmeyiniz.
  • Nemlendirici kullanınız.

Acnelyse kahverengi lekelere iyi gelir mi ?

Kahverengi lekeler genellikle cildin yaşlanmasıyla oluşmaktadır. Yaş ilerledikçe cildin koruyucu etkisi azalır ve güneş ışınlarının deri dokusuna etkileri artar. Üst derideki lekeler koyu bir görünüm ve kalın bir tabaka oluşturarak güneşin zararlı ışınlarını derinin alt kısımlarına geçmesini zorlaştırır.

Kahverengi leke şikayetleri için Acnelyse krem kullanabilirsiniz. Acnelyse krem üst deriyi soyarak cildin lekeli kısmını yok eder ve bir süre sonra deri kendini yenileyince kahverengi lekeler kaybolur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu