Sağlık

Acnelyse açıldıktan sonra ne kadar kullanılır ?

Soru: Bir süre önce kullanmaya başladığım Acnelyse kreme ara vermiştim, şimdi yeniden başladım. Acnelyse açıldıktan sonra ne kadar kullanılır ?

Cevap: Acnelyse krem fiyatı oldukça yüksek. Bu sebeple kullananlar bu kremi bitirene kadar kullanma eğilimde oluyorlar.

Acnelyse krem ile ilgili yaygın görülen şikayetler kremin yüzü yakması, kızartması, soymasıdır. Daha ileri boyutta ise kahverengi yanık lekelerine sebep olmaktadır. Dolayısıyla kullanıcılar Acnelyse kremin kullandıktan ilk birkaç günde soyulma, kızarıklık gibi sebeplerle bırakıyorlar.

Daha sonra bu tür şikayetlerin olağan olduğunu öğrenip bir süre ara verdikten sonra yine kullanıyorlar.

Bu şekilde aralıklarla Acnelyse krem kullanımı olmaktadır. Bazen iyileşme sağlandıktan sonra eski şikayetler nüksettiğinde Acnelyse kreme yeniden başlayanlar oluyor.

Özellikle orta yaş üzeri kadınlarda Acnelyse kremi sadece haftada bir kez kullanma durumu yaygındır Bu sayede cildin kendini daha çabuk yenilenmesi sağlanmaktadır.

Acnelyse kremi seyrek aralıklarla kullanmak bu kremin uzun süre bitmemesine neden olmaktadır. Fiyatı da yüksek olduğu için krem ziyan olmasın diye aylar önce açtığı kremi kullananlar olmaktadır.

Süresi geçmiş ilaç ve kremler faydadan ziyade zarar getirmektedir. Bu sebeple Acnelyse kremin özelliklerini yitirmeden kullanılması gerekmektedir.

Acnelyse kremin üzerinde son kullanma tarihi yazmaktadır. Ancak bu tarih kremin “AÇILMADAN” rafta bekleyeceği tarihtir. Acnelyse kremi açtıktan sonra kremin bozulma hızlanacağı için son kullanma tarihi gelmeden de ürün işlevini yitirmiş olabilmektedir.

Acnelyse açıldıktan sonra ne kadar kullanılır ?

Acnelyse kremin raf ömrü 24 aydır. Yani üretim tarihi ile son kullanma tarihi arasında 24 ay bulunmaktadır.

Acnelyse kremi açtıktan sonra kapağın açılması ürünün bozulma sürecini hızlandıracağı için açıldıktan sonra 24 aya kalmadan işlevini kaybedecektir.

Acnelyse krem açıldıktan sonra en fazla 3-4 ay içerisinde kullanılmalıdır. Bu sürelerden sonra Acnelyse  kremin etkisi, yararları, zararları beklentiler dışında olabilecektir.

Aslında asit içerikli olduğu için bozulma süresi oldukça fazladır. Bununla birlikte bununla ilgili bir araştırma olmadığı için açılan Acnelyse kremleri 3-4 aydan daha uzun bir süre kullanmayı önermiyoruz.

Saklama koşulları uygun olmaz ise bu süre daha da kısa olacaktır.

Acnelyse krem saklama koşulları

Acnelyse kremi saklarken dikkat edilecek en önemli şey bu kremi kullandıktan sonra kapağının hava almayacak şekilde sıkı kapatılmasıdır. Gevşek kapatılmış kapaktan içeriye hava sızması ürünün bozulmasını hızlandırmaktadır.

Bu hususta dikkat edilecek diğer bir husus Acnelyse kremin direk güneş ışı alan bir yerde veya sıcak bir odada bırakılmasıdır. 25 derecenin üzerindeki oda sıcaklığında krem bozulmaktadır.

Yaz aylarında eğer odada soğutma özelliği yok ve yaklaşık 30 derece sıcaklık var ise boz dolabının ılık bölümünde saklanması uygun olur.

Diğer mevsimlerde buzdolabı dışında fakat güneş görmeyen ve kaloriyere yakın olmayan bir yerde kutusunda muhafaza edilmelidir.

Acnelyse krem yanıcı olduğu için ısı kaynağına yakın bir yere konmamalıdır.

Acnelyse krem ne kadar süre kullanılır ?

Acnelyse krem kullanım süresi, ürünün ne maksatla kullanılacağı, şikayetlerin derecesi, hastanın cilt tipi gibi hususlar gözetilerek doktor tarafından belirlenir.

Bu krem asit içeriklidir ve bilinçsiz kullanılırsa yüzde geçmeyen lekelere sebep olabilir.  Bazı kişiler bu kremi sadece haftada bir ve çok az miktarda kullanmak suretiyle aylarca hatta yıllarca kullanmaktadırlar.

Dolayısıyla Acnelyse krem kullanım süresi hakkında bir üst sınır belirlemek doğru değildir. Bununla birlikte eğer belli şikayetler nedeniyle kullanılıyor ise Acnelyse krem 3 günden 6 haftaya kadar sürelerle kullanılmaktadır.

Acnelyse ne kadar sürede etki eder ?

Acnelyse krem cildi yakarak etki etmektedir. Cildi yakmaya başlaması ilk kullanımdan itibaren başlar. Yani ilk günden itibaren Acnelyse etki eder. Yüzün eski dokunun temizlenmesi yaklaşık 3-4 günde büyük ölçüde hissedilmektedir.

Fakat cildin yenilenmesi, Acnelyse krem ile törpülen üst derinin yerine taze derinin gelmesi çok daha uzun sürmektedir. Bu süre en az 2-3 hafta olmak üzere ortalama 4-6 hafta civarı sürmektedir.

Bazı hastalarda iyileşmenin tam olarak gerçekleşmesi için 6 haftadan da daha uzun süre geçmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu