Sağlık

Acnelyse en yüksek doz

Soru: Acnelyse en yüksek doz nedir ? Doktorum Acnelyse krem önerdi ama bu kremi ne kadar süreceğimi tarif etmedi. Etrafımda yüksek doz Acnelyse krem kullanması sebebiyle cildi tahrip olan kişiler. Ben de ürünü yanlış kullanıp cildim mahvolsun istemiyorum.

Cevap: Acnelyse krem doz ayarlaması titizlikle yapılması gereken kremlerden biri olup kesinlikle sıradan cilt bakım kremleri ile karıştırılmamalıdır. Asit içerdiği için en yüksek doz aşılırsa derinin üst tabakasını (epidermis) tahrip edebilmekte ve kahverengi lekelere sebep olabilmektedir.

Acnelyse en yüksek doz nedir ?

Acnelyse kremin birkaç çeşidi bulunmaktadır. Bu kremin etkin maddesi Retinoik asittir. Hastanın cilt yapısına göre ve ihtiyaca göre Acnelyse kremlerdeki Retinoik asit oranı değişmektedir.

Acnelyse krem çeşitleri şunlardır:

ACNELYSE %0.1 krem: Retinoik asitin binde bire seyreltilmiş halidir.

ACNELYSE %0.05 krem: Retinoik asitin on binde beşe seyreltilmiş halidir.

ACNELYSE %0.025 krem: Retinoik asitin on binde iki buçuğa seyreltilmiş halidir.

Yukarıdaki Acnelyse kremlerden en yüksek doza sahip olanı %0,1 kremdir. En hafifi ise % 0,025 kremdir.

Acnelyse en yüksek doz günde bir kere nohut büyüklüğünde Acnelyse  %0,1 kremdir. Acnelyse  %0,1 krem dozu Acnelyse  %0,025 kremin tam 4 katıdır.

Kullanma talimatına göre Acnelyse krem günde 1 kere (gece yatmadan önce) kullanılmaktadır. İhtiyaç halinde doktor bunun dozunu artırabilir fakat bu risk barındıran bir durumdur.

Acnelyse kremin tavsiye edilen kullanım şekli önce 3 günde 1 kere kullandıktan sonra kremin ciltteki etki ve yan etkisini gözlemleyerek dozunu ayarlamaktır. (Günde 1 kereye, 2 günde 1 kereye  çıkarılabilir veya haftada bir kereye düşürülebilir)

Kremi cilde uyguladıktan sonra ciltte geçici bir batma ve sıcaklık olması normal kabul edilmektedir. Fakat ciltte aşırı bir kızarma olursa dozu yüksek geldi demektir. Bu takdirde uygulama sıklığı azaltılabilir veya hastaya daha ince bir tabaka sürmesi tavsiyesi verilebilir.

Eğer Acnelyse kullanı sonrasında ciltte çok belirgin bir şekilde şikayetler olursa da kullanmaya ara vermek gerekir.

Acnelyse en yüksek dozu günde bir kere nohut büyüklükte Acnelyse %0.1 uygulamak olduğunu belirtmiştik. Bu doz yüze uygulandığı zaman oldukça yüksek bir dozdur ve bu nedenle eğer Acnelyse yüze uygulanacak ise daha düşük dozlardan başlamak tavsiye edilmektedir.

Nadiren de olsa bazı hastalarda en yüksek doz bile yetersiz kalabilmektedir. Örneğin Acnelyse sırttaki sivilceler için uygulandığında en yüksek doz bile bazı kişiler de tesirsiz kalabilmektedir. Bu durumda doktor Acnelyse kremi daha kalın bir şekilde sürmeyi tavsiye edebilecektir.

Acnelyse dozunu etkileyen hususlar

Acnelyse krem derinin en üst kısmını soymak suretiyle iş görmektedir. Bazı cilt ürünleri Acnelyse kremin etkisini artırabilmektedir. Yani bazı temizlik ürünleri ile birlikte Acnelyse kullanıldığı zaman doz aşımı olmakta ve cilt istenmeyen bir şekilde tahrip olabilmektedir.

Mesela zaten başka bir sivilce ilacı kullanıyorsanız ekstradan Acnelyse krem kullanmak cildinizi mahvedebilir.

Ya da laktik asit, glikolik asit veya salisilik içerikli peeling ürünleri kullanıyorsanız bu ürünlerle birlikte Acnelyse krem kullanmak, kremin dozunu artırmaktadır. Bu takdirde ya Acnelyse krem kullandığınız gün bu tür ürünleri kullanmayacaksınız veya doktor bilgisi dahilinde Acnelyse krem dozunu düşüreceksiniz.

Eğer yüz temizleyici ürünler kullanıyorsanız bunlar bile Acnelyse kremin dozunu artırabilmektedir.

Özetle tonik de dahil olmak üzere Acnelyse kremi diğer ürünlerle kombinlemek genellikle doğru bir davranış değildir.

Aynı şekilde Acnelyse krem sürmeden önce yüzün iyice yıkanmamış olması da sorun olabilmektedir. Acnelyse krem kullanmadan önce yüzün yıkanması gerekir.

Acnelyse krem cildi hassas hale getireceği için yıkarken fazla ovalamak sakıncalı olacaktır.

Acnelyse kremin dozunu artıran en önemli etken ise güneştir. Bazı hastalarda Acnelyse krem kullanırken gündüzleri en az 50 faktörlü güneş koruyucu krem kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Acnelyse kremin cildi aşırı tahriş etmemesi için kremden sonra nemlendirici kullanılması tavsiye edilmektedir.

Acnelyse en yüksek doz kullanmanın riskleri

Acnelyse kreme en yüksek dozdan başlamak büyük bir risktir. Her ne kadar kullanma talimatında günde 1 kere diyorsa da bazılarına bu doz yüksek gelecektir.

Acnelyse kremi en yüksek doz kullandığınız zaman cilt kurur ve soyulur. Batma ve kızarıklık şikayetleri olur. Eğer vücudunuzun derisi kalın bölgeleri için kullanıyorsanız belki en yüksek doz gerekir fakat Acnelyse kremi yüzünüze uygulayacaksanız bu büyük risktir.

Acnelyse kremin dozu fazla gelirse cildi yakar ve kahverengi lekelere sebep olur. Gereğinden uzun süreli olarak kullanılması da bir risktir. Bir süre sonra cildiniz kendini sürekli yenileme çabası nedeniyle iyiden iyiye harap olabilir, dokunamayacağınız şekilde hassaslaşabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu