Sağlık

Acnelyse yanığı nasıl geçer ?

Soru: Acnelyse kremi, prospektüsünde yazdığı şekilde günde bir kere kullandım. 2. günde yüzümde kızarıklık oluştu. Eczacım, yüzünde yanık oluşmuş dedi başka bir krem önerdi. İnternetten araştırdığım kadarıyla bu kremi başlangıçta günde bir kere değil de birkaç günde bir kere veya haftada bir kere sürüp cildin tolere etmesine göre kullanılması gerekiyormuş. Ayrıca güneş kremi falan da kullanılması gerekiyormuş.

Eczacım bana bunları söylememişti. Günde bir kere akşamları sür dedi başka şey demedi. Benim hatam güneş kremi kullanmamak oldu.

Netice itibariyle yüzümde Acnelyse yanığı var. Ben bunu en kısa, cildime zarar vermeden nasıl geçirebilirim ?

Eczacım dermovate önerdi. Araştırdım, bu ilaç, sedef, egzama için falan kullanılıyormuş. Ne alaka dedim, yanık kremi verseydin bari dedim.

O da bana dermovate cildi nemli tutar, yanığın iyileşmesi kolay olur diye cevap verdi. Açıkçası ben artık yıllardır alışveriş yaptığım eczacıma güvenemiyorum.

Reçetesiz olarak satın alabileceğim ve Acnelyse yanığını geçirebilecek bir krem tavsiyesi istiyorum. Başka bir öneriniz var ise ona da açığım.

Cevap: Doktora danışmadan Acnelyse krem kullanıp da yüzünü kızartmayan, yakmayan var mıdır bilemiyorum. Acnelyse kremin derinin üst kısmını soyduğu ve yenilenmesini teşvik ettiği doğrudur. Fakat dozu biraz fazla kaçarsa cildi yakar. Eğer önlem alınmazsa yanık lekesi olur.

Diyelim ki Acnelyse krem kullandıktan sonra cildinizde yanık oluştu, bundan sonra ne yapmanız gerekecek ?

Öncelikle evden dışarı çıktığınızda güneş ışınları yüzünüze vurduğu vakit acı hissedeceksiniz ve yanmanız artacak. Bu sebeple evden dışarı çıkarken hava bulutlu bile olsa en az 50 faktörlü bir güneş kremi kullanmalısınız ki yanığınız ilerlemesin.

Acnelyse kremi yanık iyileşene kadar kullanmayı unutun. Yanığınız tamamen iyileşsin. O vakit doktora danışarak yeniden başlarsınız.

Cildiniz kuru ise nemlendiriciye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yüzden nemlendirici içerikli ürünler kullanabilirsiniz.

Acnelyse yanığının geçmesi için Bepanthol Derma onarıcı bakım kremini kullanabilirsiniz. Bu krem hem cildinizi nemli tutup yanık acısını azaltır, hem de cildin kendini daha hızlı toparlamasını sağlar.

Bu kremi Madecassol ile dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz. Madecassol hücre yenilenmesini hızlandıran, tahriş olmuş deriyi yatıştıran, onaran, özellikle bu tür krem yanıkları için iyi gelen bir kremdir.

Bunların yanı sıra dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Örneğin duş alırken suyun sıcak olmamasına dikkat ediniz. Üşütmeyecek ılıklıkta olmalıdır.

Ayrıca yanık cildi yıkarken şiddetli ovalamamaya dikkat ediniz.

Acnelyse krem kızarıklık ne zaman geçer ?

Acnelyse kremden kaynaklı kızarıklık yaklaşık üç günde geçmektedir. Bunun süresi kızarıklığın boyutu ile ilgili değişebilir. Eğer hafif bir kızarıklık ise 2-3 günde geçer, eğer olay yanık boyutuna ulaştı ise 1 hafta veya daha uzun sürede geçebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu