Sağlık

Acnelyse yüz soyulması ne zaman geçer ?

Soru:1 haftadır Acnelyse krem kullanıyorum. Yüzümde yer yer soyulmalar meydana geldi. Eczacı bunun normal olduğunu, Acnelyse kremin yüzü soyarak etki ettiğini söyledi. Fakat günden güne yüzümdeki soyulmalar artıyor. Acaba Acnelyse krem kullanmayı bir süre kesmeli miyim, yüksek doz mu kullanıyorum bilemedim. Merak ettiğim şu; yüz soyulması ne zaman geçer ?

Bunu eczacıya sorduğum zaman veya internetten araştırdığım zaman, iyileşmenin 6 haftadan uzun süreceği söyleniyor. Ben iyileşmeyi sormuyorum, Acnelyse krem kullandıktan sonra yüzüm soyulmaya devam edecek mi, bu kremi kullanmayı bırakınca mı soyulmalar düzelmeye başlayacak, yoksa cilt Acnelyse kreme alışıp bir süre sonra soyulmaz hale mi gelecek, bunu merak ediyorum.

Cevap: Acnelyse krem retinoik asit içermektedir. Retinoik asit vücudumuzda doğal olarak da bulunur. Aslen A1 vitamininin bir metabolidir. İşlevi hücrelerdeki gelişme ve büyüme aktivitelerini uyarmaktır.

Vücuda dışarıdan verildiği zaman hücresel yenilenme işlemini hızlandırmaktadır. Deri hücrelerinin kendini yenileme sürecinde derinin en üst kısmı olan epidermisin yaşlı, yıpranmış hücreleri ölür ve buna bağlı olarak da soyulma gerçekleşir.

Bu sebeple Acnelyse krem kullandıktan sonra yüzde soyulmalar olur. Yüz soyulduktan bir süre sonra yerine yeni hücreler gelecek ve epidermis kendini yenileyecektir.

Acnelyse krem kullananlar yüzlerinde soyulma, kızarıklık gibi şikayetler başlayınca genellikle başta endişeye kapılmakta fakat sabırla tedaviye devam ettikleri zaman cildin kendini yenilediğini anlamaktadırlar.

Acnelyse krem kullanırken yaygın sorunlardan birisi kullanım dozu ve sıklığının iyi ayarlanmamasıdır. Gerekli miktarın üzerinde Acnelyse krem kullanıldığı vakit soyulma süreci sürekli devam etmekte, retinoik asidin hücresel yenilenme talepleri nedeniyle yenilenen deri de soyulmakta ve buna bağlı olarak yanık benzeri şikayetler oluşabilmektedir. Bu sebeple soyulma sürecinin hasta ve doktor tarafından iyi takip edilmesi, olumsuz bir durum ile karşılaşmamak için dozun uygun miktarda ayarlanması gerekir.

Acnelyse yüz soyulması ne zaman geçer ?

Acnelyse krem kullanırken yüz soyulması olabilir fakat bunun boyutu aşırı miktarda olmamalıdır. Hasta acı çekiyorsa, yüzüne dokunmaya çekiniyor ise birkaç gün ara vermeli daha sonra daha düş doz ile devam etmelidir.

Bu konuda doktorun deneyimleri ve önerileri doğrultusunda hareket etmekte yarar vardır. Eğer doktor takibinde Acnelyse krem kullanılıyor ise yüz soyulması şikayetleri yaklaşık bir iki hafta gibi bir zamanda geçecektir.

İyileşme süreci ise bundan daha uzun sürer. Acnelyse kremin yaptı bir nevi hasarlı derinin ortadan kaldırılmasıdır. Yani bir yıkım işlemidir.

Hasarlı deri soyulduktan sonra yeni derinin işlevsel olarak eskisinin yerini alması için soyulma geçtikten sonra ekstra en az 1-2 hafta daha geçmesi gerekir.

Bazı cilt rahatsızlıkları oldukça inatçıdır. Örneğin sivilce, akne şikayetleri kolay kolay ortadan kaldırılmamaktadır. Bu tür durumlarda istenilen sonucun alınması için 2-3 ay geçmesi gerekebilmektedir.

Acnelyse yüzde kaç saat kalmalı ?

Acnelyse kremin yüzde derin soyulmalar meydana getirmesinin sebeplerinden birisi kremin kalın sürülmesi veya kremin yüzde çok uzun süre kalmasıdır.

Acnelyse krem yüze sürüldüğü zaman cildin kremi büyük ölçüde emmesi gerekir. Eğer krem emilmeyip yüzde kalıyor ise fazla kullanmışsınız demektir.

Acnelyse kremi yüzünüze sürdükten sonra ilk yarım saat yıkamayınız ki cilt yeteri kadar istifade etsin. Acnelyse krem yüzde yarım saat ila 2 saat arası kalsa yeterlidir.

Acnelyse yüz soyulması nasıl geçer ?

Eğer Acnelyse kremin meydana getirdiği yüz soyulması ileri boyutta ise cildin yanmaması için gündüzleri güneş kremi ve nemlendirici kullanmak gerekir.

Acnelyse kreme ara verildiği zaman birkaç gün içinde cilt kendini toparlama sürecine girecektir.

Süreci hızlandırmak için bir bakım kremi kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu