Sağlık

Acnelyse krem kortizonlu mu ?

Soru: Cildimdeki lekeler için kullanmayı düşünüyorum ama Acnelyse krem kortizonlu mu değil mi bilmiyorum. Kortizonun zararlı olduğunu araştırmıştım. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap: Cilt kremleri oldukça farklı etki mekanizmalarına sahiptir. Mesela bazıları deriyi besleyerek iş görür bazısı ise mikroplardan arındırarak benzer bir işlevi görür.

Bazı cilt kremleri kortizonlu olup kortizon içerikli kremler bilinçsiz kullanılırsa yan etki ve zararları faydalarından fazla olabilmektedir. Bununla birlikte yeri geldiğinde en faydalı seçenek kortizonlu krem de olabilir. Bu nedenle kortizonlu krem kullanma konusunda ön yargılı olmamak gerekmektedir.

Kortizon nedir, ne tür zararları vardır ?

Kortizon, böbrek üstü bezlerde üretilen kortizol hormonunun sentetik halidir. Kortizol hormonu stres hormonu olarak bilinir ve görevi fiziksel ve psikolojik strese maruz kalan vücudu bu koşullara göre ayarlamaktır. Örneğin strese giren birinde onu strese sokan sebeplerle başa çıkabilmesi için kan basıncı ve kan şekeri seviyesini artırır.

Kortizol hormonunun en önemli zararı bağışıklık sistemini baskılamasıdır. Bu nedenle uzun süreli stres yaşadıktan sonra daha kolay hasta olunmakta, uçuk, kurdeşen veya deri döküntüsü gibi cilt sorunları yaşanmaktadır.

Vücuda dışarıdan verilen kortizon hormonu, kortizol hormonunu taklit eder ve aynı işlevi görür. Kortizon denilince insanlar çekinmektedir ama bazen en faydalı seçenek kortizon olabilmektedir.

Kortizon hormonunun bilinen bazı zararları bulunmakta olup hastaya tedavi için kortizon verildiğinde bu zararları da göze almak gerekmektedir.

Kortizon hormonunun en yaygın zararı ödeme ve kilo almaya yol açmasıdır. Tuz tüketimi azaltılarak ve egzersiz yaparak ödem şikayetleri azaltılabilir ama uzun süreli kortizon kullanımında kilo alımından kaçınmak zordur. Üstelik kortizon nedeniyle alınan kilolar kolay verilememektedir.

Kortizon hormonun diğer bir zararı bağışıklık sistemini baskılamasıdır. Bu sebeple yaralar kolay iyileşmez, çabuk hasta olunur ve virüsler çok kolay cilt sorunlarına yol açabilir. Kortizon hormonu cildi negatif manada ciddi derecede etkilemektedir. Kortizonun ciltte, deri incelmesi, kaşıntı, yanma, cilt kuruması, tüylenme, morarma gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Kortizonun ciltteki yan etkileri ile Acnelyse kremin cilde etkileri arasında benzerlikler olduğu için insanlar Acnelyse krem kortizonlu mu diye sormaktadır.

Örneğin Acnelyse krem ciltte yanma, kaşıntı ve kızarıklık gibi şikayetlere neden olur. Çoğu hasta sivilce kremlerinin neden ciltte şikayetlere neden olduğunu bilmemekte ve bu duruma anlam verememektedir. Çünkü cilde faydalı olsun diye bir krem kullanıyorsunuz, tam tersine cildi yakıyor, kızartıyor.

Başta belirtildiği üzere her ilacın etki mekanizması, etki etme usulü farklıdır. Acnelyse kremin etki etme usulü ise önce problemli deriyi soyup kaldırmak ve sonrasında cildin kendini yenilenmesini sağlamak üzerine kuruludur. Eskisi gitsin ki yenisi gelsin değil mi ?

Acnelyse krem kortizonlu mu ?

Acnelyse krem kortizon içermez. İnsanlar Acnelyse krem kullanınca ciltte batma, yanma, soyulma, kızarıklık gibi şikayetler yaşayınca acaba Acnelyse krem kortizonlu mu diye düşünüyorlar ama Acnelyse krem kortizonlu değil. Cildi yakan şey kortizon değil, Acnelyse kremin içeriğinde bulunan retinoik asit.

Retinoik asit vücudumuzda doğal olarak bulunan ve görevi hücre yenilenmesini hızlandıran bir madde. Acnelyse krem ise bu maddeyi taklit ederek deri hücrelerinin kendini daha çabuk yenilemesini sağlamaktadır.

Eski ortadan kalkmadıkça yenisi gelmediği için doğal olarak Acnelyse krem kullanınca ciltte bir miktar tahriş hissedilmekte, soyulma, kızarma, kaşıntı şikayetleri olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu