Sağlık

Acnelyse krem reçetesiz alınır mı ?

Soru: Yüzümdeki ve sırtımdaki sivilcelerim için Acnelyse krem kullanmak istiyorum. Acnelyse krem reçetesiz alınır mı ? Reçeteyle alsam ne kadar bir indirim olur ?

Cevap: Acnelyse krem, akne ve leke tedavisinde oldukça başarılı bir kremdir. Acnelyse kremin içerdiği retinoik asit A1 vitamini olup hücresel yenilemeyi teşvik eder. Bu kremi cilde sürdüğünüz zaman yılanın kabuk değiştirmesi gibi cildin en dış kısmındaki epidermis tabakası soyulur ve yerine yeni deri hücreleri gelerek cildin canlı ve diri görünmesini sağlar.

Bu cilt yenilenmesi işlemi, eğer ciltte sivilce, leke, döküntü, kalınlaşma, deformasyon, solukluk, ton farkı vs sorun var ise bunların ortadan kaybolmasını ve cildin taze, eşit tonlu ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Acnelyse kremi çoğu eczacıda rahatlıkla bulabilirsiniz fakat doktor bilgisi haricinde kullandığınız zaman başınıza istenmeyen gurumlar gelebilir. Örneğin bu kremi fazla yoğun veya gereğinden sık kullanırsanız yüzünüzü yakabilirsiniz.

Acnelyse krem kullanıp yüzünü yakan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Acnelyse kremin kullanma talimatında günde bir kere kullanılacağı yazmakta ise de bu sıklık bazı kişiler için fazla gelebilmekte ve kremi sık sürdükleri için yüzleri önce kızarmakta, sonra soyulmakta ve ardından da kahverengi lekeler oluşmaktadır.

Bu yüzden Acnelyse kremi cildiye doktoru bilgisi dahilinde kullanmanız gerekmektedir.

Acnelyse krem reçetesiz alınır mı ?

Acnelyse kremi reçetesiz olarak alabilirsiniz. Antibiyotik, uyuşturucu nitelikli veya psikiyatrik ilaçlar haricinde çoğu ilacı ve kremi reçete olmadan da eczanelerden satın alabilirsiniz. Acnelyse kremi parasının tamamını verdiğiniz takdirde her eczacı size verir.

Fakat yukarıda bahsedildiği gibi her ne kadar Acnelyse kremi reçetesiz alabiliyor olsanız da bu kremi gelişi güzel, sadece prospektüsünü okuyarak kullanmanız halinde sorun yaşamanız muhtemeldir.

Acnelyse kremi devlet karşılıyor mu ?

Acnelyse kremin 20 gramlık olanı 2022 yılı itibariyle 127,46 TL’ye satılmaktadır. Bu fiyat bazımıza fazla gelmektedir. Özellikle de kronikleşmiş cilt sorunları için bu kremi devamlı olarak kullanmanın icap ettiği düşünülürse önemli bir paradır.

Bu sebeple hastalar acaba Acnelyse kremi devlet karşılıyor mu diye sormaktadırlar. Maalesef devlet bu ilacı ödememektedir. İster eczacıdan direk parasını verip alın, ister aile hekimine yazdırın, ister cildiye doktoruna yazdırın SGK bu ilacı karşılamadığı için 127,46 TL’nin tamamını kendiniz vermek durumundasınız.

Bazı uzun süreli tedavilerde uzman doktordan rapor çıkarttırıp ilacı ücretsiz veya indirimli alma durumu olabiliyor ama bu durum Acnelyse krem için geçerli değil diye biliyoruz.

Devlet Acnelyse kremi neden ödemiyor ?

Devletimizin ödediği ve ödemediği ilaçların listeleri bulunmaktadır. Bu listelerin oluşturulma mantığını pek bilemesek de bazı kriterlerin olduğu muhakkaktır. Devletimizin ödedi bazı cilt ilaçları bulunmaktadır.

Acnelyse kremin devlet tarafından karşılanmamasının bir sebebi fiyatının yüksekliği olabilir. Çünkü benzer işlevi gören çoğu ilaç daha düşük fiyatlara satılmaktadır.

Diğer bir sebep ise bazı kişilerin Acnelyse kremi peeling maksatlı olarak kullanmasıdır. Bilindiği üzere yaş ilerledikçe vücudun kendini yenileme hızı düşüyor. Buna bağlı olarak da epidermiste yaşlı hücreler birikiyor ve leke, cilt kalınlaşması, soluk görüntü, sarmak gibi sorunlar oluyor.

Bazı kişiler Acnelyse kremi kullanarak yaşlı epidermis hücrelerini temizliyorlar ve daha zanlı görünümlü bir cilde kavuşuyorlar. Kremin bu özelliği nedeniyle, yani sağlık harici, güzellik maksadıyla kullanılıyor oluşu nedeniyle devlet Acnelyse kremi karşılamıyor olabilir.

Acnelyse krem nasıl kullanılır ?

Acnelyse krem, Arko krem gibi basit bir krem değildir, doz ayarlaması yapılmadan kullanılırsa cildi yakabilir. Acnelyse kremin en doğru kullanımı sorunlu bölgenin bir cildiye uzmanına gösterilmesi ve vakanın durumuna göre doz ayarlaması yapılarak kullanılmasıdır.

Acnelyse krem gece vaktinde ince bir tabaka halinde kullanılır. Kullanılacak bölgenin büyüklüğüne göre mercimek veya bezelye miktarı krem sorunlu cilde sürülür. Bundan önce yüzün yıkanması ve kurulanması gerekir.

Kremi sürdükten sonra kremin etkisini artırabilecek losyon veya sabun kullanılmaması gerekir. Acnelyse krem cildi güneşe karşı hassas yapacağı için kremi sürdükten ilk 1-2 saat dışarı çıkılmamalıdır. Gece kullanılmasının sebebi budur, gündüz kullanılmamalıdır.

Acnelyse krem kullanıldığı günler gündüzleri 50 faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır. Krem sürülen bölge giysi altındaysa bol bir kıyafet tercih edilmelidir.

Acnelyse krem kullanırken duş sıcaklığının fazla olmaması ve cildin fazla ovalanmaması, kese yapılmaması gerekir.

Acnelyse krem kullandıktan sonra bir miktar batma, yanma hissedilmesi, kızarıklık, soyulma oluşma olması normaldir. Şikayetler artacak olursa krem kullanımına ara vermek gerekir. Zamanla cilt Acnelyse kreme alışacaktır fakat bu süreçte cildi yakmamak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu