Sağlık

Acnelyse sivilce artışı

Soru: Acnelyse sivilce artışı yaptı. Halbuki ben bu kremi sivilcelerimi yok etsin diye almıştım. Acaba ben nerede yanlış yapıyorum. Sivilce artışı normal midir ?Bu durum normal midir, yoksa ilacı kesmeli miyim ?

Cevap: Acnelyse kremin kullanım alanlarından birisi de sivilce tedavisidir. Sivilce kıl köklerinin ve yağ bezlerinin tıkanması sonucu oluşan bir cilt sorunudur. Ciltteki sivilceleri yok etmek için birkaç tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Bunlardan birisi, cilt dokusunu kendini yenilemeye teşvik etmektir. Normalde cilt sürekli olarak kendini yenileme halindedir. Fakat bu süreç oldukça yavaş ilerlediği için bazı kişilerde sivilcenin biri yok edilene kadar bir diğeri çıkmaktadır.

Acnelyse krem içerisindeki retinoik asit, insan ve hayvanlarda bulunan A1 vitamini türevi bir maddedir. Yani bu maddede vücudumuzda zaten bulunmaktadır. Bu maddenin işlevi hücresel yenilenmenin teşvik edilmesidir.

Acnelyse kremi cilde sürdüğünüz zaman deri hücreleri kendini yenilemek için uyarılırlar. Yenilenme işlemi eskinin yok edilmesi ve yeninin üretilmesi şeklindedir.

Retinoik asit bu süreci hızlandırmaktadır. Cilt yüzeyinde sivilce olarak görünen oluşumların derinin altında kökleri vardır. Bazı sivilce oluşumları ise derinin altında başlamış ama henüz yüzeye çıkmamış durumdadır. Bunları kendi haline bıraksanız bir süre sonra cilt yüzeyine çıkacaklardır.

Acnelyse krem hücresel yenilenme işlemini hızlandırdığı için henüz cildin altında olan olgunlaşmamış sivilcelerin daha çabuk yüzeye çıkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle belki bir hafta sonra çıkacak sivilce bir iki gün sonra çıkmaktadır.

Krem kullanımı sonrası alttaki sivilcelerin cilt yüzeyine çıkmasına “sivilce kusması” denilmektedir. Tabiri caiz ise cilt, içinde barındırdığı sivilceleri Acnelyse krem nedeniyle kusmak zorunda kalmaktadır.

Bu yüzden Acnelyse krem kullandıktan sonra sivilce artışı olması beklenen bir durumdur. Merak etmeyiniz Acnelyse krem aslında yeni sivilcelere neden olmuyor, o sivilceler bir zaman sonra çıkacaktı, krem kullanımı sadece onların yüzeye çıkmasını çabuklaştırmıştır.

Acnelyse kaynaklı sivilce kusması ne zaman geçer ?

Sivilce kusmasının ne zaman sona ereceği cildin durumuna göre değişebilmektedir. Birkaç günden birkaç haftaya kadar uzayabilmektedir.

Fakat beklenen durum bir süre sonra artışa geçen sivilcelerin bir süre sonra birer birer pıt pıt sönecek olmasıdır. Fakat bu süreçte hastanın cildini yakmamaya özen göstermesi gerekmektedir.

Retinoik asit, vücudumuzda doğal olarak bulunan bir madde olmakla birlikte hücrelerde oldukça seyrelmiş vaziyettedir. Acnelyse kremin içerisindeki retinoik asit yoğunluğu ise binde bir ila on binde 2,5 gibi oldukça seyrelmiş bir asit olsa da yine de bir ASİT tir. Ve hepimizin bildiği üzere asitler yakıcıdırlar.

Bu yüzden Acnelyse krem kullandıktan sonra yüzde bir hassasiyet oluşur. Zamanla soyulma, kaşıntı gibi şikayetler görülür. Eğer çok rahatsız edici boyutta değillerse bunlara karşı dişi sıkıp idare etmek gerekir. Bir süre sonra vücut kreme bir miktar tolerans geliştirip şikayetler azalmaktadır.

Fakat Acnelyse krem ile ilgili senaryolar hep böyle mutlu sonla bitmemektedir. Çoğu hasta Acnelyse krem kullandıktan sonra tatsız sürprizlerle karşılaşmışlardır.

Kimisi Acnelyse krem kullandıktan sonra güneş kremi sürmeyi ihmal etmiş, kimisi kremi gereğinden kalın sürmüş, kimisi Acnelyse krem kullanırken bilmeden salisilik asit içerikli veya benzer içerikli temizleyicileri kullanmaya devam etmiş (Bunların etkileri Acnelyse kremin yakıcılığını artırmaktadır) ve sivilcelerini yok edeyim derken yüzünü bir güzel yakmıştır.

Bu sebeple Acnelyse krem kullanıldığı dönemde kremin yarattığı olumsuzluklar dikkatle takip edilmeli ve eğer sürülen yer kıpkırmızı olduysa veya aşırı soyulma var ise kreme ara verip bir dahakine daha seyrek kullanmak ve krem uygulamasından sonra nemlendirici, dışarı çıkarken güneş kremi kullanmak gibi kremin yakıcı tesirlerini nötrleyen tedbirler almalısınız.

Acnelyse krem kullanırken sabun seçimine dikkat edilmeli prospektüsünde yer alan uyarılar dikkate alınmalıdır.

Özetle; Acnelyse krem doğru kullanılırsa iyi bir sivilce kremidir, yanlış kullanılırsa felakete götürür. Başlarda sivilce kusması yapması normaldir, geçecektir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 3 aydır kremi kullanıyorum ama sadece sivilceleri kusuyor, başka bir şey yapmadı. Bir de bu kusan sivilceleri kendisi kurutmadı, izleri de aynen duruyor. Bende bir işe yaramadı maalesef.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu