Sağlık

Acnelyse tüylenme yapar mı ?

Soru: Sivilcelerimden kurtulmak istiyorum ama tüylenme sorunum olsun istemiyorum. Acnelyse tüylenme yapar mı, yaparsa da geçici midir, kalıcı mıdır, bu konular hakkında bilgi istiyorum.

Cevap: Bir çok deri kreminin tüylenmeye sebebiyet vermesi nedeniyle Acnelyse tüylenme yapar mı diye sormaktasınız.

Bu soruya cevap vermeden önce hangi kremler tüylenme şikayetleri yapar onu belirteyim:

İçeriğinde A, E ve B3 vitamini bulunan kremler tüy artışına sebep olabilmektedir. Bu tür kremleri kullanınca illa ki tüylenme sorununuz olacak diye bir şey yoktur.

Vücudumuzdaki tüylerin yaklaşık birkaç aylık bir ömür döngüsü bulunmakta olup bir tüyün ömrü kısmen uzanarak, kısmen dinlenerek geçer. Cildi besleyen bazı kremler kıl köklerini de besleyerek kılların erken uzamasına, kalınlaşmasına dolayısıyla da tüylenmeye neden olabilmektedir.

Acnelyse tüylenme yapar mı ?

Acnelyse kremin ana etken maddesi retinoik asit olup bu madde A1 vitamininin bir metabolitidir. İşlevi hücrelerin büyüme, gelişme ve yenilenmeleri süreçlerini teşvik etmek, hızlandırmaktır.

Acnelyse krem deriye uygulandıktan sonra retinoik asit hücrelere “yenilenme” talimatı verir ve bu doğrultuda ilk iş olarak yaşlı hücreler yıkılmaya başlar. Acnelyse krem cilt yüzeyine uygulandığı için ilk ve en önemli etkileri derinin en dış tabakası olan epidermiste görülmektedir.

Epidermis tabakasındaki yaşlı hücrelerin yıkımı nedeniyle Acnelyse krem kullanmaya başladıktan birkaç gün içinde deride yanma, soyulma ve kızarıklık şikayetleri görülmektedir. Retinoik asit derinin daha alt kısımlarında ise hücrelerde büyüme, bölünme, çoğalma, gelişme fonksiyonlarını hızlandırarak cildin yenilenmesini teşvik eder.

Retinoik asidin kıl gelişimlerini de etkilemesi muhtemel olmakla birlikte tüylenmeye sebebiyet verir mi yoksa tüylenme yapmak için etkisi zayıf mı kalır, bu konuda yapılmış bir araştırma bulunmaktadır.

Acnelyse kremin kullanma talimatında tüylenme yapması-yapmaması konusunda bir açıklama yapılmamıştır.

Kullanıcılardan Acnelyse kremin tüylenme yaptığı yönünde pek şikayet de gelmemiştir. Dolayısıyla Acnelyse tüylenme yapar mı diye endişelenilecek bir krem değildir.

Bununla birlikte Acnelyse kremin tüylenme yapma ihtimalini gözardı etmemek gerekir. Neticede A1 vitamini türevidir ve eğer uzun süre kullanılırsa tüy kalınlaşması, çoğalması yapma ihtimali bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu