Sağlık

Acnelyse 0.1 mi 0.05 mi ?

Soru: Yüzümde yıllardır inatla varlığını sürdüren sivilcelerim ve sivilce izlerim var. Bunlar için Acnelyse 0.1 mi 0.05 mi kullansam daha etkili olur ?

Cevap: Eğer sivilceleriniz için Acnelyse krem kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle bir dermatoloğa danışmanızı tavsiye ederim. Çünkü Acnelyse kremi yanlış şekilde kullanıp cildini harap eden çok sayıda kişi bulunmaktadır.

Alt tarafı sivilce kremi demeyin Acnelyse krem yabana atılacak bir krem değildir. Eğer dozunu iyi ayarlayamaz iseniz yüzünüzde yanık meydana getirir. Reçetesiz de satılabiliyor olması sizi yanıltmasın, bu kremi düzgün kullanmaz iseniz yüzünüzde kalıcı kozmetik sorunlar ortaya çıkabilir.

Öncelikle Acnelyse krem ne yapıyor onu anlatıyorum:

Acnelyse kremin içerisinde retinoik asit var ve bu madde ilk olarak sivilceli derinin üst kısmını kurutuyor. Kuruyan deri ile birlikte doğal olarak sivilceler de kuruyor.

Fakat kuruyan derinin altında da olgunlaşıp da pıtlamayı bekleyen sivilceler vardır. Bunlar ortaya çıkıyor ve sivilce kusması denilen hadise meydana geliyor. Bir bakmışsınız ki yüzünüz hem alev almış yanıyor hem de yüzünüzdeki sivilceler artmış.

Bu tür durumlarda bazı bilinçsiz kullanıcılar Acnelyse kremi keser ve yüzlerini boşa yakmış olurlar. Bazı bilinçsiz Acnelyse krem kullanıcıları ise ısrarla Acnelyse krem kullanmaya devam eder ve sivilceleri kurutayım derken yüzde yanık lekesine sebebiyet verirler.

Yani tedaviye başladıktan sonra devam etseniz sıkıntı, bıraksanız başka sıkıntı yaratabilecek bir kremdir.

Acnelyse kremin düzgün kullanılması ise bir dermatolog gözetiminde olur. Dermatolog yerine göre dozu azaltır, artırır, kullanım sıklığını ayarlar ve yüzünüzü yakmadan sivilceleri kurutmanızı sağlar.

Acnelyse kremin 0.1 ve 0.05 çeşidi vardır. Ayrıca  0,025 çeşidi vardır. Bunlar hepsi aynı etken madde olmakla birlikte yoğunlukları farklıdır. Mesela 0.1 krem 0.05 in 2 katı yoğunluktadır. 2 kat yoğunluk az bir fark değildir. Eğer 0.1 kullansanız yüzünüz yanabilir, 0.05 kullansanız yeterli etkisi olmayabilir. Bunu dermatolog ayarlamalıdır.

Özetle Acnelyse 0.1 ve 0.05 nin farkı sadece içerik yoğunluğudur. Her ikisi de retinoik asittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu