Sağlık

Acnelyse sırta sürülür mü ?

Soru:Benim sırt bölgemde sivilceler var, Acnelyse sırta sürülür mü  yoksa sırt bölgem için farklı bir krem mi kullanmalıyım ?

Cevap: Bir konuda doğrudan tedavi aşamasına geçmeden önde sorunun sebebini anlamakta yarar vardır. Yüzde sivilce çıkmasının olağan bazı sebepleri vardır. Eğer sırtta yoğun ve büyük sivilceler çıkıyor ise bunun sebepleri farklı olabilmektedir.

Sivilcenin çok sayıda çeşidi bulunmakla birlikte en yaygın olarak rastladığımız sivilcelere cilt altındaki yağ bezlerin, kıl köklerinin iltihaplanması sonucu karşılaşırız.

Buna çözüm olarak kişi eğer aşırı yağlı yiyorsa biraz azaltmasını tavsiye eder iltihabın kurutulması için antibiyotik etkili sivilce kremi reçete ederiz.

Sivilce oluşumunda başka faktörler de bulunmakla birlikte Acnelyse krem çoğu sivilce türünde etkilidir.

Acnelyse krem ne yapar ?

Acnelyse cildin sivilceli üst yüzeyini, sivilceler tamamen kuruyana kadar soyar. Bu süreç bazen birkaç ayı bulur ve sonrasında sivilcelerden temizlenmiş cilt zamanla toparlar.

Eğer sivilcelerin neden orada var olduklarını bilmezseniz ilacı kestikten bir süre sonra yine sivilce tablosu ile karşılaşabilirsiniz.

Bir kişinin sivilceleri yüzde değil de sırtta veya omuzda çıkıyor ise klasik sivilce senaryosundan farklı bir durum olabilir. Mesela insülin direnci sırtta sivilce yapabilir. Veya başka bir deyişle insülin direncinin belirtilerinden birisi kişinin sırtında sivilce çıkmasıdır.

Eğer böyle bir durum söz konusu ise kişinin sırtındaki sivilcelere çözüm bulması için öncelikle insülin direnci sorunuyla baş etmesi gerekmektedir.

Sırtta sivilce oluşumuna doğum kontrol hapları, steroid içerikli ilaçlar, lityum bazlı ilaçlar, genetik yatkınlık, polikistik over sendromu, gebelik ve adet döngüsü gibi hormonal değişim süreçleri, bazı dermatolojik veya romatizmal hastalıklar da sebep olabilmektedir.

Bunlara ilave olarak mikrobik nedenlerle yağ gözeneklerinin iltihaplanması da sırtta sivilcelere yol açabilir.

Acnelyse sırta sürülür mü ?

Eğer doktor önerdiyse Acnelyse sırta sürülebilir. Kullanma talimatında , göz, burun içi, genital bölge, ağız gibi bölgeler için kullanılamayacağı yazmakta olup sırt için bir sınırlama, yasaklama yoktur. Dolayısıyla Acnelyse kremi sırta sürebilirsiniz.

Sırt derisi yüze oranla biraz daha kalın bir deri olduğu için yeterli etki etmesi için yüze göre biraz daha yüksek doz kullanılır. Bununla birlikte en yüksek doz aşılmamaya dikkat edilmelidir.

Sırta Acnelyse sürecekseniz havuz, plaj ortamlarından uzak durmalı, solaryum, lazer epilasyon gibi işlemler yaptırmamalısınız.

Acnelyse sırtı biraz soyacağından sürtünmesi düşük, hafif kıyafetler tercih etmelisiniz. Duş alırken su sıcaklığı fazla olmamalı ayrıca sırta kese yapmaktan kaçınmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu