Sağlık

Tarlusal ertesi gün hapı olarak kullanılır mı ?

Soru: Tanıdığım bazıları ertesi gün hapı satın almak yerine (bildiğiniz üzere ertesi gün hapı epey pahalı, ayda 3-5 kere alsanız ciddi masraf) Tarlusal kullanıyorlar. Bu yöntem hakikaten işe yarıyor mu, Tarlusal ertesi gün hapı olarak kullanılır mı yoksa şimdiye kadar şanslarının yardımıyla mı hamile kalmadılar ?

Bir de bu ilacın yan etkisi, zararı olur mu, sürekli kullanıldığında. Ben arkadaşlara sorduğum zaman “adeti düzene getiriyor, bir zararı yok” dediler. Hakikaten öyle midir ?

Bende zaman zaman adet düzensizliği de oluyor. Tarlusal’ı düzenli kullansam, gebeliği önlemede yeterli olur mu?

Cevap: Tarlusal ertesi gün hapı olarak kullanılabilseydi, hiç kimse ciddi paralar verip ertesi gün hapı satın almaz, bunun yerine hep Tarlusal kullanılırdı.

Tarlusal ile ertesi gün hapının etki mekanizmaları farklıdır. Tarlusal’ın gebelik riskini azalttığı, düşük riskini artırdığı doğrudur ama hamile kalmak istemiyorsanız size %50 etkili değil en az %90 etkili bir doğum kontrol metodu gereklidir.

Tarlusal ertesi gün hapı olarak kullanılır mı ?

Tarlusal ertesi gün hapı olarak kullanılmaz. Eğer ilişkinden sonra Tarlusal kullanılırsa gebeliği engellemeye hiçbir faydası olmaz.

Tarlusal’ın gebelik riskini azalttığı doğrudur ama ertesi gün hapını kullandığınız gibi ilişkiden hemen sonra veya ertesi kullanırsanız bir faydasını göremezsiniz.

Tarlusal etki mekanizması ve gebeliği önleme etkisi şu şekildedir:

Son adet görmenizden 16 gün geçtikten sonra 8-10 gün kullanıp kesince bir haftaya kadar adet gelmektedir. Tarlusal kullanırken içerdiği progesteron hormonunu taklit eden madde sayesinde rahim duvarı kalınlaşmakta, bırakınca da kalınlaşan rahim duvarındaki fazlalıklar atılıp adet kanaması olmaktadır.

Bu esnada eğer rahim duvarına embriyo tutunmuş ise adet kanamaması ile birlikte rahim duvarından ayrılabilmekte veya rahim duvarına yapışması zorlaşmaktadır.

Bazen embriyo rahim duvarına güçlü yapışır, adet görmek bile onu oradan alamayabilir. Dolayısıyla Tarlusal kullanmak gebeliği önlemede garantili bir yol değildir.

Eğer ertesi gün hapı gibi Tarlusal’ı da ilişkinin ertesi gününde kullanırsanız bir faydası olmayacaktır. Çünkü Tarlusal’ın adet getirmesi için 8-10 gün kullanmanız ve aradan birkaç gün daha geçmesi gerekmektedir. O zamana kadar da iş işten geçmiş olur zaten.

Diyelim ki gebeliği önlemek için kullanma talimatında olduğu şekliyle Tarlusal kullanıyorsunuz. Yani her ay, ayda 10 gün Tarlusal kullanıyorsunuz.

Bu durumda gebelik riskini bir miktar azaltmış olursunuz fakat gebelik riskini %30 veya %50 azaltmak ne işe yarayacak ? Üstelik Tarlusal “zararsız” olarak nitelendirilebilecek bir ilaç değildir.

Kullanma talimatında ilacın yan etkileri ve riskleri yer almaktadır. Örneğin rahim kanseri, damar tıkanıklığı, beyin kanaması gibi riskleri artırmaktadır.

Ertesi gün haplarının etki mekanizması yumurtlama sürecini durdurmak ve rahim içini spermin yapışması uygun olmayan hale getirmektir.

Bilindiği üzere gebelik için sadece cinsel ilişki yeterli değildir. Cinsel ilişkinin yumurtalamaya denk gelmiş olması da gerekir. Ertesi gün hapı yumurtlamayı durdurarak yumurta ile spermin buluşmasını önlemektedir.

Öte yandan ertesi gün hapı da gebeliği %100 engellemez. Çünkü zaten yumurtlama gerçekleşmiş ve o esnada sperm ile buluşmuş ise rahim duvarına yapışmış embriyoyu ertesi gün hapı oradan düşüremez.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu