Sağlık

Medical park alerji testi fiyatı

Medical park hastanelerinde alerji testi yapılmakta olup alerji testi fiyatı 2023 yılında geçen yıllara göre resmi enflasyonun üzerinde bir artış yaşamıştır. Bu sebeple alerji testini devlet hastanesinde yaptırmak orta gelirli aileler için daha uygun olmaktadır.

Medical park alerji testi fiyatı

Medical park alerji testi fiyatı sabit bir fiyat değildir. Alerji testinin cinsine ve kapsamına göre değişebilmektedir. Medical park alerji testi fiyatını çağrı merkezine sorup öğrenemezsiniz, çünkü fix bir fiyatı yoktur.

Bununla birlikte Medical park alerji testi fiyatına muayene ücretinin dahil olmadığını, hastadan kan, idrar veya başka test istenirse bunlar için de ayrı ücret ödeneceğini belirtmek isterim.

Medical park hastanesinde alerji testi yaptırabilmek için öncelikle cildiye (dermatoloji) doktoruna muayene olmak gerekir. Bkz. Medical park cildiye muayene ücreti

Doktor hastayı muayene edip öyküsünü dinledikten sonra hastanın nelere alerjisi olduğunu tespit etmek için alerji testi ister. İşte alerji testi fiyatını alerji testinde doktorun istediği bu kalemler belirler.

Doktor test kriterlerini ne kadar artırırsa alerji testi fiyat da o kadar artacaktır. Bu sebeple doktor muayenesine girmeden önce alerji testinin size kaça mal olacağını bilemezsiniz.

Medical park alerji testi fiyatı 2023

Medical park alerji testi fiyatının sabit bir fiyatı olmadığını belirtmiştim. Ancak yine de okuyucularımı bilgilendirmek adına bir fiyat vermek istiyorum. Medical park hastanesinde en yaygın yapılan deri testlerinin kalemleri dikkate alındığından çoğunlukla alerji testi fiyatı 2023 yılı itibariyle 1590 TL tutmaktadır. Bu rakama muayene ücreti veya başka bir ücretin dahil olmadığını tekrar etmek isterim.

Bu rakam yaygın ve minimuma yakın bir rakamdır. Eğer doktor alerji testi kapsamını genişletecek olursa bu fiyata 2-3 bin TL civarı rakamların da binmesi ihtimalini de göz ardı etmemek gerekir.

Doktor muayene esnasında hastaya bazı sorular sorarak alerji ihtimallerini daraltmaya çalışır. Bu alerji testi kapsamını daraltmaya da yaradığı için alerji testi fiyatını düşürebilecek bir husustur.

Eğer hasta sorular muallak cevaplar verecek olursa veya tatmin edici cevaplar vermez ise doktor alerji testine oldukça nadir görülen alerji tiplerini de eklemek suretiyle alerji testi fiyatını şişirecektir.

Alerji testi nasıl yapılır ?

Alerji testi koldan yapılır. 8 ile 12 kriterden test yapılacak ise tek kol yeterlidir. Daha fazla olursa diğer kolada işlem yapılır. Kriter sayısının artmasının alerji testi fiyatını artıran bir etken olduğunu belirtmek isterim.

Hasta kolunu doktora doğru avuç içi yukarı gelecek şekilde uzatır ve doktor belirli aralıkla alerjen numuneleri kola yerleştirir. Örneğin çayır poleni, ev akarı, küf, mantar, vs. Yerleştirme bölgelerine çizikler atılır.

Hasta 15 dakika bekler. Alerji olan yerlerde reaksiyon olur. Raporda reaksiyon olmayanlar 0, az reaksiyon olanlar +, orta reaksiyon olanlar ++, çok reaksiyon olanlar +++ ve epey fazla reaksiyon olursa da ++++ işareti ile belirtilir.

+++ ve ++++ işareti olan kriterlere hastanın alerjisi var demektir.

 

Sonraki yazım Lokman Hekim alerji testi fiyatı üzerine olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu