Genel

Pembe Axolotl fiyat

Pembe Axolotllar gülen insan yüzüne benzer yüzleri olan ve sakin hayvanlardır. Bu sebeple bunlardan esinlenerek çocuk oyuncakları da yapılmaktadır.

Çocuğa akvaryum hayvanı hediye ederken çocuklar Pembe Axolotllardan etkilenmekte ve bu hayvanı istediklerini söylemektedirler.

Pembe Axolotl fiyat

Eskiden ülkemizde Pembe Axolotl üretimi yoktu ama san birkaç senedir epey çeşidiyle üretilmektedir. Ülkemizde üretilen Axolotlların çoğu beyaz renkte ve solungaçları da pembemsi renktedir. Bu hayvanların tamamen pembesini bulmak zordur. Bu sebeple Pembe Axolotllar klasik Pembe Axolotllardan biraz daha yukarı fiyatlara satılmaktadır.

Üreticiler klasik Axolotlların yavrularını ebatlarına göre tanesini 500-1000 TL fiyatlara satarken Pembe Axolotlları ise 2,5 santimliklerini 800 TL, 6-7 santim boylarında olanlarını ise 1500-2000 TL civarına satmaktadır.

Bazen de beyaz Axolotlları solungacı pembe diye, Pembe Axolotl fiyatına satmaya çalışmaktadırlar.

Pembe Axolotl bakımı hakkında bilinmesi gerekenler

  • Bu hayvan ellenecek, mıncıklanacak bir hayvan değildir, hep suda yaşar ve sakinliği sever.
  • Akvaryum içindeyken pek hareketli değildir, Japon balıkları kadar şirinlik yapmalarını birbirlerini kovalamalarını beklemeyin.
  • Birkaç Pembe Axolotlu aynı akvaryuma koyarsanız birbirinin solungaçlarına zarar verebilirler vey büyük olanlar ufakları yemeye çalışabilirler. Bu sebeple ya tek bir tane Pembe Axolotl beslemeniz lazım veya çok geniş bir akvaryumunuz olması lazım.
  • Pembe Axolotllar etçildirler, klasik balık yemlerini yemezler. Dondurulmuş kurt, solucan, karides yerler. Dolayısıyla bakımı da masraflıdır.
  • Pembe Axolotllar parlak ışığı sevmezler, bulunduğu odanın ışığının loş olması lazımdır. Karanlıkta kalmayı sorun etmezler fakat yüksek ışık ve sıcaklık onları perişan eder.
  • Akvaryum suyunun oldukça temiz olması lazımdır. Yoksa kısa sürede solungaçlarında mantar ürer. Suyu değiştirirken de hepsini değil de %20-30 değiştirilmeli, su değişimi ihmal edilmemelidir.
  • Pembe Axolotl akvaryumunda suyun temizlenmesi için filtre olması lazımdır, fakat filtrenin çok akıntı yapmaması lazımdır.

Pembe Axolotl’u nereden temin edebilirim ?

Tanıdığınız bir petşopa gidip sipariş verebilirsiniz. Yerel veya yurt dışındaki üreticilerden tedarik edip siparişinizi size ulaştıracaktır.

Pembe Axolotl beslemek yasal mı ?

Pembe Axolotl tam olarak bir evcil hayvan sayılmadığı için yasallığı sallantıdadır. Sizi şikayet eden olmaz ise sorun yaşamayabilirsiniz fakat şikayet eden olursa Pembe Axolotl’unuzu elinizden alırlar.

Evde beslerken sorun olmaz ama, lokanta, işyeri, büro tarzı yerlerde dikkat çeker.

Pembe Axolotl ömrü ne kadar ?

Pembe Axolotl’lar iyi bakılırsa 10-15 yıl hatta daha fazla yaşar. Bu hayvanlar organlarını yenileyebilme özelliğine sahiptirler. Hatta kalplerini dahi yenileyebilmektedirler. Bu sebepler ömürleri uzundur.

Fakat bakmayı bilmeyenin eline geçerse elbette o kadar uzun ömürlü değillerdir.

Pembe Axolotlların ölün nedeni genellikle mikrop kapmaları veya aşırı stres nedeniyle bağışıklıklarının zayıf düşmesidir. Akvaryum dekorunu sık değiştirmek, ortamın bol ışıklı, gürültülü olması, akvaryuma elini sokmak gibi şeyler hayvanı strese sokar ve zayıf düşürür.

Tedarik edilen canlı yemlerdeki mikroplar bile bağışıklığı zayıf Pembe Axolotl’un hastalanmasına sebep olabilmektedir.

Bkz. Axolotl ısırır mı ?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu