Sağlık

Acnelyse mi Differin mi ?

Soru: Acnelyse mı Differin mı sivilceleri tedavide daha etkilidir ?

Cevap: Acnelyse ve Differin benzer amaçlara hizmet eden fakat farklı etken maddelere sahip sivilce ilaçlarıdır.

Ortak noktaları

Her iki kremi de SGK karşılamamaktadır. Dolayısıyla bu ilaçları ister reçeteyle alın ister reçetesiz alın indirim uygulanmamaktadır.

Her iki ilaç da sivilce tedavisi için kullanılmakta ve benzer etki mekanizmalarına sahiptir. Her iki ilaç da topikal retinoid grubundandır ve tedavi etmek için önce cildi soyar, daha sonra ölü hücrelerin yerine yeni hücreler geldiği vakit sivilceler de kaybolmuş olur.

Bu sebeple her iki ilacı kullananlar benzer süreç yaşarlar:

Kullanmaya başladıktan sonra 2-4 hafta deri soyulur, kızarır, ciltte hafif yanma, batma, tahriş hissedilir. Daha sonra deri ilaca alıştıkça şikayetler azalır.

2-4 haftadan sonra iyileşme süreci başlar ve 6. veya daha sonraki haftalarda iyileşme olur. Vakanın durumuna göre yaklaşık 3 ay tedavi süresi bulunmaktadır.

Yukarıdakiler Acnelyse ve Differin ilacının ortak noktalarıdır, peki ya aradaki farklar ?

Acnelyse mı Differin mı ?

Acnelyse etken maddesi Retinoik asittir. Differin etken maddesi ise Adapalen’dir. Bu maddeler benzer işlev görürler fakat Retinoik asidin vücudumuzda doğal olarak da bulunan bir madde olduğunu belirtmek gerekir.

Acnelyse krem formunda olup %0,1 , 0,05 ve %0,025 çeşitleri bulunmaktadır.

Differin ise jel formunda olup %0,1 çeşidi bulunmaktadır.

Her iki ilacın etki etme mekanizması benzer olmakla birlikte etki süreleri ve sivilceleri yok etme becerileri vakanın durumuna ve ilacın dozuna, cildin ilacına yanıtına göre değişebilmektedir. Bazen bir hastaya Differin reçete ediliyor, hasta yeterli etki göremiyorsa Acnelyse reçete edilebilmekte veya tersi bir durum yaşanabilmektedir.

Bununla birlikte Acnelyse kremin Differin jelden daha fazla reçete edildiğini ve biraz daha popüler olduğunu söylemek gerekmektedir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu