Genel

Axolotl ısırır mı ?

Axolotl, görünüşü sempatik bir hayvan, maskotları bile var fakat Axolotl beslemek isteyenler ısırır mı diye endişe etmektedirler.

Axolotl Meksika’nın doğu taraflarındaki göl ve akarsulardan alınıp evcilleştirilen bir yürüyen balık semender çeşididir. Başkalaşım geçirmediği için büyüyünce de aynı bebekliğindeki gibi solungaçları ile nefes alır. Yani balıklar gibi suyun dışına çıkınca nefes alamaz.

İnternet ortamında veya sosyal medya sayfalarında Axolotl’u eline alan, onunla poz veren kişilere rastlamış olabilirsiniz.

Solungaçları olmadığı için bu hayvanı sudan dışarı çıkarmak ona eziyet etmek anlamına gelmektedir. Ayrıca derisi çok hassas olduğu için dokununca kolaylıkla zarar görebilir.

Axolotl ısırır mı diye soranlar bu hayvanı eline almayı düşündükleri için bu izahı yapmaya mecbur kaldım. Eğer bu hayvanı evde besleyecekseniz elinize almak veya suya sokup ona dokunmak gibi davranışlar içine girmemelisiniz.

Bunu yaparsanız hayvan strese girer, ayrıca elinizden mikrop kapıp hastalanabilir. Ayrıca Axolotl hayvanının akvaryumdan çıkıp evin içinde gezmesi veya onu bukalemun gibi omzunuzda gezdirmeniz gibi şeyler olmayacaktır.

Her ne kadar görünüşü kertenkeleye benzese de Axolotl bir su canlısıdır ve rahatsız edilmekten hoşlanmaz.

Axolotl ısırır mı ?

Axolotl’un doğal yaşam alanında kendine saldırabilecek büyüklükte canlılar olmadığı sadece, solucan, karides, salyangoz, su piresi ve minik balık türleri olduğu için bu hayvanın ısırma refleksi gelişmemiştir. Yani ısırmayı bilmez.

Bu hayvanın avlanması, yakınına küçük bir canlı geldiği vakit vakum yaparak canlıyı içine çekmesi şeklindedir.

Gözle görünmeyecek kadar küçük ve şeffaf dişleri vardır. Bu dişler ısırma veya çiğneme için değil yutulan avın vücut içine daha kolay çekilmesi işlevini görürler.

Bu sebeple Axolotl hayvanını ister elinize alın isterse de suyun içinde ona dokunmaya çalışın sizi ısırmaz, çünkü ışımayı bilmez.

Bununla birlikte hemcinslerine veya kendinden küçük balıklara bir şekilde bir şekilde zarar vermeyi başarabilir. Dişleri minnacık olmasına rağmen çene kuvvetiyle akvaryumdaki diğer canlının yüzgecine, kuyruğuna veya solungacına zarar vermeyi başarabilir.

Bu sebeple Axolotl akvaryumda balıklarla birlikte bakılmaz. Ya balıklar Axolotl’a zarar verir (çünkü savunması zayıf bir canlıdır) veya balıklar Axolotl’tan küçük ise geceleri Axolotl bu balıkları köşeye sıkıştırıp solungaçlarını harap eder.

Özetlemek gerekirse Axolotl ısırmaz, bunun cevabını net bir şekilde verebilirim. Ama bir çok canlı gibi bünyesinde insanda olmayan mikroplar barındırdığı için ona temas etmenizi tavsiye etmem, mikrop kapabilirsiniz.

Axolotl zehirli mi ?

Zehirli değildir.

Axolotl beslemek yasak mı ?

Axolotl, nadir bulunan beslenen canlılardandır. Onu klasik akvaryum canlıları ile bir tutmak doğru değildir. Bilindiği üzere yaban hayvanlarını evde beslemek yasaktır. Dolayısıyla Axolotl beslemek yasaktır.

Bununla birlikte bu yasağın pek de takibi yapılmamaktadır.

Axolotl Türkiye’de var mı ?

Türkiye’de Axolotl yetiştiren, üretip satan bazı kişiler var. Sahibinden veya başka mecralardan satış da yapmaktadırlar. Bununla birlikte Axolotl’un bir çok türünü, özellikle de mavi Axolotl türünü Türkiye’de bulmak zor, çünkü nadir beslenen bir hayvan.

Bkz. Mavi Axolotl fiyat

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu