Sağlık

Tarlusal kullanırken adet oldum ilacı bırakmalı mıyım ?

Soru: Tarlusal kullanırken adet oldum ilacı bırakmalı miyim yoksa süresi bitene kadar kullanmalı mıyım ?

Cevap: Tarlusal adet söktürücü bir ilaçtır. Bu nedenle bazı hastalar adet kanamasını görünce ilacı bırakmaktadır.

Tarlusal’ın doğru kullanım şekli, doktorun belirttiği sürede ve dozda kullanmaktadır. Adet düzensizliği şikayetlerinin farklı şekilleri bulunmaktadır. Doktor muayene esnasında öykünüzü dinledikten sonra Tarlusal’ı nasıl kullanacağınızı tarif edecektir.

Hastalığınızın durumuna göre Tarlusal kullanırken adet olursanız ilaca devam edip etmeyeceğiniz hususu değişmektedir.

Örneğin doktorunuz adet görememe sorunu nedeniyle size 3 aylık periyotta Tarlusal kullanmanızı önerdiyse adet görmüş olmanız Tarlusal’ı kesmek için yeterli sebep olmayabilir, çünkü adet döngünüzün düzene girmesi de önemlidir.

Veya Tarlusal’ı adet dönemlerinizin aşırı düzensiz olması için kullanıyorsanız, adet gördüm diye Tarlusal’ı kesmemeniz lazımdır. Çünkü Tarlusal erken gelecek kanamayı geciktirir, geciken kanamayı öne alır bu sayede adet döngünüzün düzene oturmanızı sağlar.

Eğer Tarlusal’ı geçici adet düzensizliği sorunları için kullanıyorsanız veya geciken adetin bir an önce gelmesi için kullanıyorsanız adet gördüğünüz zaman Tarlusal’ı kesmeniz daha doğru olabilir.

Bu hususları doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Adet olunca Tarlusal’ın kesilip kesilmeyeceği konusu hastanın ve rahatsızlığın durumuna göre değişebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu